Deset světových měst, kterým se vyhnout v dopravní špičce

Nikdo nemá rád jezdit městem v dopravní špičce. V některých městech na světě je to ale obtížnější než jinde. V Evropě můžeme být ještě rádi - v první desítce měst s největšími dopravními zácpami máme pouze jednoho zástupce. Podívejte se na výsledky, které dnes zveřejnil výrobce GPS TomTom.

Mohlo by vás zajímat

Podle výsledků výroční zprávy TomTom Traffic Index 2017 je na prvním místě s nejhoršími zácpami mexické hlavní město Mexico City. Obyvatelé tohoto města stráví v průměru 66 % času navíc cestováním v dopravní zácpě, a to kdykoliv během dne. Oproti minulému roku tento extra čas navíc vzrostl o 7 procent. Ve večerní špičce jsou na tom řidiči ještě hůře, to stráví dopravou více než dvojnásobek času oproti tomu, kdyby jeli za normálních okolností - tedy v nepřetížené dopravě. TomTom také vypočítal, že cestování v dopravních zácpách v tomto městě vám ukradne ročně až 227 hodin.

Pořadí nejpřetíženějších měst globálně v roce 2016 

1) Mexico City (66 %) 6) Istanbul (49 %)
2) Bangkok (61 %) 7) Chengdu (47 %)
3) Jakarta (58 %) 8) Rio de Janeiro (47 %)
4) Chongqing (52 %)  9) Tainan (46 %)
5) Bukurešť (50 %) 10) Peking (46 %)

Dalšími v globálním žebříčku jsou Bangkok (61 %), Jakarta (58 %), Chongqing (52 %) a Bukurešť (50%), které tvoří první pětici nejvíce dopravně přetížených měst na světě.

Rumunské hlavní město vystřídalo Moskvu na pozici evropské jedničky z výsledků loňského Traffic Indexu. Ta je nyní v rámci Evropy na druhém místě se 44 % času navíc stráveným cestováním v dopravní zácpě. Následuje Petrohrad (41 %), Londýn (40 %) a Marseille (40 %).

Pořadí v Severní Americe zůstalo stejně. První je absolutní vítěz Mexico City (66 %), poté s velkým odstupem Los Angeles (45 %), San Francisco (39 %), Vancouver (39 %) a New York (35 %). 

Výsledky vyvozuje TomTom ze svého několikaletého monitoringu dopravy ve 390 městech ve 48 zemí. TomTom pracuje s téměř 19 biliony dat, které byly nahromaděné za více než devět let. Jedná se o šestý ročník TomTom Traffic Index.  

Globální zahlcení

TomTom ve své zprávě také upozorňuje na obecně zhušťující se dopravu . Při pohledu na historická data TomTom, přibylo  dopravních zácp od roku 2008 až o 23 % v celosvětovém měřítku. Existují však velké rozdíly mezi jednotlivými světovými kontinenty. Zatímco v letech 2015 a 2016 se dopravní zácpy v Severní Americe zvýšil pouze o 5 %, v Evropě už to bylo o 9 %. Asie a Oceánie rostly až o 12 %. Zatímco Jižní Amerika přidala 7 %, tak v Africe to bylo o 15 %. Globálně jde o desetiprocentní nárůst oproti roku 2015.

 

 

Zdroj: Zet, TomTom Traffic Index 2017 

 

 

Deset světových měst, kterým se vyhnout v dopravní špičce Foto: Doprava v historickém centru Mexico City; Zdroj: adyaRa / Shutterstock, Inc.

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.