Deset neuvěřitelných produktů, které ještě před deseti lety neexistovaly

Ještě před deseti lety byl svět velmi odlišným místem pro život. Technologický boom se stále ve větší míře odráží v našich životech a dává nám trendy, bez nichž se většinová společnost za chvíli nedokáže obejít. Společně s internetovým magazínem Business Insider vám přinášíme žebříček deseti věcí, které byly před deseti lety pouhé tabu. 

1. iPad

Zdroj: Wikimedia Commons

Vizionář a zakladatel společnosti Apple Steve Jobs před sedmi lety představil iPad. Jeho vlastnosti označil za „nejlepším zážitkem při surfování, který jste kdy zažili“. „Je to neuvěřitelně skvělé. Mnohem lepší než laptop, mnohem lepší než smartphone,“ sdělil Jobs při slavnostním představení svého produktu v roce 2010. Originální iPad dosahoval na cenu mezi 499 (11 477 korun)  až 829 dolary (19 067 korun). Od té doby prošlo zařízení několika úpravami, mezi nimiž figurují i různé cenové hladiny. Naposledy Apple představil nový 10,5 palcový iPad Pro za 649 dolarů (14 927 korun) a 9,7 palcový iPad za 329 dolarů (7567 korun).

 

2. Google Chrome

Zdroj: Flickr

Google odhalil svůj internetový prohlížeč 1. září 2008. „Stejně jako klasická domovská stránka Google, tak i samotný Google Chrome je čistý a rychlý,“ řekl někdejší generální ředitel společnosti Sundar Pichai. V současné době zastává post viceprezidenta v product managementu. „Dostaneš se na scestí a dostane tě to, kam chceš jít,“ řekl Pichai.

 

3. Airbnb

Zdroj: Shutterstock.com

Myšlenka konceptu Airbnb spatřila světlo světa již v roce 2007, kdy spoluzakladatel projektu Joe Gebbia poslal email jeho spolubydlícímu Brianu Cheskymu. Chtěl si totiž přivydělat nějaké peníze navíc za pronájem jejich apartmánu.

Po několika pokusech se konečně v roce 2008 spustil portál Air Bed & Breakfast. Konkrétně pak šlo o online platformu, prostřednictvím které jste mohli ve vašem bytě pronajmout volný pokoj. Šlo rovněž o místo, kde si lidé mohli snadno a rychle najít a následně rezervovat jakékoli místo k pobytu.

Společnost Airbnb se chce proměnit v plnohodnotnější značku se službou nazývanou jako Trips. Hostitelé vám tak mohou nad rámec svých možností nabídnout i speciální zážitky.

Devět let po spuštění je Airbnb plnohodnotným a ziskovým portálem. Jeho hodnota dosahuje na 31 miliard dolarů (713 miliard korun). V USA tak jde vůbec o druhou nejhodnotnější firmu.

 

4. Spotify

Zdroj: Shutterstock.com

Před deseti lety byli lidé odkázání na stahování si hudby prostřednictvím formátu MP3. Nyní mohou využívat speciálních streamovacích služeb. Nejznámější z nich nabízí firma Spotify. K jejímu spuštění došlo v říjnu roku 2008 ve švédského Stockholmu. Dvojice mužů Daniel Ek a Martin Lorentzon vymysleli název „Spotify“ již v roce 2005. Stalo se tak ve chvíli, kdy Lorentzon spal na matraci v bytě Eka.

Spotify spustilo veřejnou beta verzi na jaře roku 2007. Do té doby, než došlo k podepsání licenčních dohod se Sony, Universal, BMG a dalšími, tak Spotify nebyla oficálně spuštěna. Lidé mohli používat Spotify pouze na pozvání. O devět let později má Spotify celosvětově 140 milion aktivních uživatelů.

V českém prostředí uživatelé mohou používat aplikaci Youradio. Jde přitom o ryze český projekt. Výhodou využívání této služby je skutečnost, že člověk může poslouchat opravdu to, co chce. Vybere si jméno jednoho nebo více interpetů a Youradio přehraje skladky od vámi požadovaného muzikanta nebo jim podobným interpretům. Youradio má k dispozici rovněž celkově 80 takzvaných hudebních nálad, které se stále rozšiřují. Jeho uživatel si tak může vybrat například písničky ve skupině do fitka, na relax nebo na párty. Více o českém počinu se dozvíte ZDE.

 

5. Instagram

Zdroj: Shutterstock.com

Ke spuštění současné „podmnožiny“ sociální sítě Facebook došlo v roce 2010. Během prvního dne se k aplikaci přihlásilo 25 tisíc uživatelů. V roce 2011 se Instagram stal v rámci prostředí telefonu iPhone - aplikací roku. V dubnu 2012 se dostala do hledáčku generálního ředitele společnosti Facebook Marka Zuckerberga. Následně ji koupil za jednu miliardu dolarů.

Instagram denně používá 200 milionů aktivních uživatelů. V současnosti jde rovněž o velmi dobrý marketingový nástroj oblíbený u řady firem, celebrit nebo sportovců.

 

6. Android

Zdroj: Flickr

Když zakladatel společnosti Google Sergey Brin a technický ředitel Steve Horowitz představili v listopadu 2007 nový operační systém Android, rozvířili pověsti, že společnost Google chystá vydat svůj „G Phone“. (O devět let později představili telefon Pixel).

„Představuji vám platformu Android,“ řekl Horowitz. „Doufáme, že tato platforma vytvoří tisíce G Phonů,“ dodal Horowitz.

V současnosti operační systém používají denně dvě miliardy aktivních uživatelů.

 

7. 4G

Zdroj: Flickr.com

Sítě 4G se v některých částech světa mohou zdát jako nedílnou součástí života. V České republice tomu tak bohužel ještě stále na některých místech není. Světlo světa ovšem poprvé spatřily před sedmi lety. Tato revoluce v prostředí mobilního internetu přislíbila výrazně rychlejší upgrade mobilní sítě 3G.

HTC Evo byl vůbec prvním chytrým telefonem, jenž byl schopen využívat 4G sítě. Vyšel v březnu roku 2010 a následoval jej ve stejném roce model telefonu Samsung. Chytré telefony iPhone se dočkaly 4G až v roce 2012 s novým modelem iPhone 5.

 

8. Uber

Zdroj: Shutterstock.com

K založení alternativní taxislužby Uber došlo v březnu roku 2009. Garett Camp, Oscar Salazar a Conrad Whelan dali do chodu první verzi. V rámci tohoto projektu sloužil jako „velký poradce“ Travis Kalanick. Ten se později stal generálním ředitelem společnosti. V průběhu let došlo k rozšíření v nabídce uberu. Firma nabízela sdílení jízdních kol, automobilů, luxusních jízd a více.

Zatímco Uber čelil v posledních měsících mnoha skandálům, tak i navzdory tomu zůstává nejcennějším startupem v hodnotě přesahující 70 miliard dolarů (1,6 bilionu korun). Jeho podnikání stále roste.

 

9. WhatsApp

Zdroj: Shutterstock

Jan Koum se spoluzakladatelem Brianem Actonem založili společnost v roce 2009. Rozhodli se, že bude založena na konceptu aplikace pro zasílání zpráv. Novou firmu tak vybudovali ve skladu sdíleném s firmou Evernote.

Aplikace zažívala organický růst. Zejména pak šlo o rozvojové země, které byly závislé na textových SMS zprávách. WhatsApp se v roce 2012 zalíbil generálnímu řediteli firmy Facebook Marku Zuckerbergovi. Ten jej ještě ve stejném roce odkoupil za 19 miliard dolarů (437 miliard korun).

 

10. Snapchat

Zdroj: Shutterstock.com

Ke spuštění aplikace Snapchat došlo v roce 2011 v App Storu. Šlo o aplikaci nabízející možnost zasílání fotografií, které nenávratně zmizí. V té době šlo o aplikaci s označením Pictaboo. Měla však stejně slavnou ikonu ducha. V září roku 2011 aplikace změnila název na Snapchat a uchytila se u dospívajících lidí ve městě Los Angeles.

O šest let později je Snapchat veřejně obchodovatelnou společností, jejíž hodnota dosahuje na 18 miliard dolarů (414 miliard korun) . Své partnerství rozšířila s vydavateli, televizními pořady, hardwarovými produkty a rozšířenou realitou.

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet 

Deset neuvěřitelných produktů, které ještě před deseti lety neexistovaly Foto: Flickr.com

reklama

Další články

  1. Telegram zavře kanály používané radikály

    Společnost ·

    Komunikační síť Telegram uzavře všechny kanály napojené na teroristy. Oznámil to v neděli zakladatel této šifrované mobilní sítě Pavel Durov. Učinil tak krátce po rozh…

  2. USA zabily šéfa Islámského státu Abú Saída

    Společnost ·

    Šéfa Islámského státu (IS) v Afghánistánu Abú Saída zabil v úterý americký vojenský úder, oznámil to v pátek Pentagon. Spolu s ním zemřeli i další členové této islamis…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.