Deset firem, které kontrolují téměř vše, co koupíte

Pouze 10 společností kontroluje téměř každou velkou potravinovou a nápojářskou značku ve světě. Jsou to společnosti Nestlé, Pepsico, Coca-Cola, Unilver, Danone, General Mills, Kellogg's, Mars, Associated British Foods, a Mondelez. Každá z nich zaměstnává tisíce zaměstnanců po celém světě a vydělává miliardy dolarů každý rok. Mezinárodní charitativní organizace Oxfam vytvořila šokující infografiku, která ukazuje na to, jak propojené spotřebitelské značky ve skutečnosti jsou. 

Zdroj: Oxfam

 

 • Kellog's

Tržby v roce 2015: 13,5 miliardy dolarů

Firma Kellog's bude nejspíš více známá v Americe zejména pro své cereálie a kukuřičné lupínky. Nevyrábí ale pouze je. Pro nás bude známější další její výrobek - brambůrky Pringles.

 • Associated British Foods

Tržby v roce 2015: 16,6 miliardy dolarů

Tato britská společnost vlastní značky jako Dorset Cereals a čaj Twinings. Vlastní i prodejce Primark.

 • General Mills

Tržby v roce 2015: 17,6 miliardy dolarů

General Mills je nejvíce známý pro vlastní značky jako Yoplait nebo zmrzliny Häagen-Dazs .

 • Danone

Tržby v roce 2015: 24,9 miliardy dolarů

Netřeba připomínat, že Danone vyrábí zejména jogurty a mléčné výrobky jako například Activia nebo Actimel. Pod Danone spadá i řada balených vod, například Evian.

 • Mondelez


Tržby v roce 2015: 29,6 miliardy dolarů

Jestliže v obchodě sáhnete po sladkosti, pravděpodobně bude od Mondelez. Vedle čokolády Milka pod firmu spadají i sušenky Oreo nebo čokoláda Toblerone. Mondelezu patří i rozpustná káva Jacobs.

 • Mars

Tržby v roce 2015: 33 miliard dolarů

Podobně je na tom i společnost Mars, která vedle stejnojmenné tyčinky vyrábí i ty ostatní: Twix, Snickers nebo Milky Way. Vlastní také rýže Uncle Ben.

 • Coca-Cola

Tržby v roce 2015: 44,3 miliardy dolarů

Coca-Cola je známá především pro svůj stejnojmenný nápoj a další ochucené limonády jako Fanta a Sprite. Patří pod ní i balená voda Bonaqua.

 • Unilever

Unilever obsahuje různorodý seznam značek. Jsou to například Axe tělový sprej, čaj Lipton, zmrzlina Magnum a Hellmann's majonéza.  

Tržby v roce 2015: 59,1 miliardy dolarů

 • PepsiCo

Kromě Pepsi a jiných limonád PepsiCo také vlastní značky slaných pochoutek jako například Lays.

Tržby v roce 2015: 63 miliard dolarů

 • Nestlé

Mezi značky, o kterých nemusíte vědět, že patří pod Nestlé jsou například voda Perrier, kojenecká strava Beba, Bon Pari nebo Hašlerky.

Tržby v roce 2015: 87 miliard dolarů

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

Deset firem, které kontrolují téměř vše, co koupíte Foto: 06photo / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. 11 nejpopulárnějších Ikea produktů všech dob

  Byznys ·

  Snad každý vlastní kus nábytku nebo nádobí od švédského řetězce Ikea. Pro čerstvé absolventy vysokých škol, kteří si hledají své první bydlení je návštěva prodejny Ike…

 2. Izrael se loučí s někdejším prezidentem Peresem, přijel i palestinský vůdce Abbás

  Společnost ·

  Na Herzlově vrchu v Jeruzalémě začal dnes dopoledne státní pohřeb zesnulého bývalého prezidenta Šimona Perese. Bývalý prezident a držitel Nobelovy

  Palata: „Maďarské referendum o kvótách nemusí být platné. Pro Orbána by to byla porážka“

  Společnost ·

  V neděli čeká Maďarsko referendum o uprchlických kvótách. Očekává se, že drtivá většina těch, co se chystají k volebním urnám, kvóty odmítne. Poslední průzkumy ale naz…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.