Demonstranti v Hongkongu dali vládě ultimátum pro splnění požadavků

Další noc demonstrací za prodemokratické volby v Hongkongu se obešla bez násilností. Protestující dali místní vládě do středy ultimátum na splnění svých požadavků, jako například odstoupení předsedy výkonné rady Hongkongu Leunga Čchun-jinga. Vláda demonstranty vyzvala k ukončení blokády ulic města, ve kterém již nefunguje část dopravních linek a jsou uzavřeny některé školy. 

Hnutí Occupy Central stojící za organizací protestů vyzvalo vládu, aby do středy splnila jejich požadavky, mezi které patří i odstoupení nepopulárního lídra Leung Čchun-jinga. Ve stejný den prý jinak hnutí oznámí „nový plán občanské neposlušnosti“. Sám Leung poté protestujícím vzkázal, aby neprodleně ukončili své akce a opustili ulice.

Protestující však dali najevo, že nemíní uposlechnot akci ukončit: v blokovaných ulicích budovali provizorní barikády a přinášeli zásoby potravin. Někteří z nich se podle agentury Reuters obávají, že policie by se mohla pokusit před středečním čínským státním svátkem - výročím založení komunistické strany - násilně vyklidit ulice.

„Spousta mocných lidí z pevninské Číny přijede do Hongkongu. Hongkongská vláda nebude chtít, aby tohle viděli, takže policie musí něco udělat,“ řekla osmnáctiletá studentka Suej-jing Čcheng, podle níž bude dnešní večer určující pro další vývoj a organizátoři slibují masivní účast v ulicích.

Hongkongská vláda již v této souvislosti oznámila, že ruší ohňostroj plánovaný dnes na předvečer čínského svátku.

Dnes ráno se sice část protestujících z ulic vytratila, avšak podle jednoho z organizátorů osloveného BBC jen dočasně kvůli odpočinku či doplnění zásob. Zavřeny zůstávají některé stanice metra a nefunguje část autobusových linek.

Současné nepokoje jsou nejvážnější od chvíle, kdy se Hongkong v roce 1997 vrátil pod čínskou správu. Během víkendu bylo zatčeno takřka 150 protestujících a policie použila slzný plyn poprvé od roku 2005.

Aktivisté se domáhají toho, aby místní volby v roce 2017 byly plně demokratické, a v ulicích své požadavky prosazují už týden. Peking tento požadavek odmítá a hodlá všechny volební kandidáty předem schválit.

Na vývoj v pondělí poprvé oficiálně reagovaly Spojené státy, z jejichž postoje bylo podle Reuters cítit, že nechtějí vyprovokovat eskalaci napětí ani případný tvrdý zásah ze strany čínské armády. Bílý dům vyzval bezpečnostní složky k zachování zdrženlivosti, zatímco protestujícím vzkázal, aby dávali své postoje najevo mírumilovně.

Zdroj: ČTK

Demonstranti v Hongkongu dali vládě ultimátum pro splnění požadavků Foto: Demonstrace v Hongkongu Foto: ČTK/AP/Wally Santana

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.