Demokratické síly nezvládají uprchlickou vlnu, hrozí nástup extrémismu, říká Hokovský

Think-tank Evropské hodnoty předpovídá s šedesátiprocentní pravděpodobností prohru demokratických lídrů v politickém boji s islamismem. Důvodem je podle výkonného ředitele think-tanku Radka Hokovského neutuchající migrační potenciál. Západ zatím nedokázal předložit konstruktivní řešení problému. Další hrozbou je pak podle něj skutečnost, že demokratické síly nezvládnou ukočírovat další uprchlickou vlnu. Ve volbách pak mohou profitovat pravicoví extremisté, kterým se nepříčí útočit proti muslimské obci.

Evropa čelí hrozbě další migrační vlny. Hokovský říká, že za určitých okolností je připraveno do Evropy vyrazit zhruba 20 milionů lidí.

„Druhou věcí je, že demokratické politické síly nezvládly velkou vlnu v roce 2015. Zatím se nezdá, že by byly připraveny na nějaké razantnější kroky v případě opakování takové vlny. Imploze a selhání demokratických politických elit právě může vést k tomu, že je nahradí ať už v nějakých předčasných nebo řádných volbách síly, které nejsou demokratické a které mají radikální přístup k řešení migračních toků,“ upozorňoval Hokovský na rádiu Zet.

Prognózy Evropských hodnot zacházejí ale ještě dále. Podle think-tanku může dojít k spirále násilností připomínajících občanskou válku. V následujících letech tak nemusí docházet k izolovaných teroristickým útokům. Teroristé mohou útočit ještě více koordinovaně a řetězově v rámci několika států nebo městech.

„To může vyvolat paniku nejenom na straně širší veřejnosti, ale i násilnou radikální odpověď ze strany různých pravicových extrémistů, neonacistů, fašistických skupin útočících právě na muslimskou populaci, která se poté semkne. Skutečně můžeme v těch městech západní Evropy, kde jsou početné muslimské komunity a celé čtvrtě, vidět situace podobné občanským nepokojům a násilnostem velkého rozsahu,“ uvedl Hokovský.

Podle Hokovského není vyloučeno, že Češi budou vnímat situaci v okolních státech se znepokojením. Vinu poté budou přičítat na vrub západních mocností. Do vlády pak mohou zvolit strany, které nebudou mít nic společného s demokracií.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s výkonným ředitelem think-tanku Evropské hodnoty Radkem Hokovským. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Demokratické síly nezvládají uprchlickou vlnu, hrozí nástup extrémismu, říká Hokovský Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Devět klíčových faktorů pro to mít práci snů

    Byznys ·

    Člověk žije jenom jednou. Proto by měl trpělivě přemýšlet nad svoji pracovní kariérou. V práci je totiž velkou část svého života a pravidelné očekávání konce směny se …

  2. Belgie dohodu s Kanadou nepodepíše

    Byznys ·

    Belgický premiér Charles Michel oznámil předsedovi unijních summitů Donaldu Tuskovi, že Belgie nyní nemůže podepsat unijní obchodní dohodu CETA s Kanadou. Michel to po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.