Demokratický blok dostal nabídku pro vedení šesti výborů, řekl Faltýnek

ANO nabídlo Demokratickému bloku, který od středy pro účely ustavení Sněmovny složily ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, vedení šesti sněmovních výborů. Ve středu o tom informoval místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Návrhy bloku, který chce dva místopředsedy Sněmovny a sedm šéfů výborů, podle něj nerespektují výsledky voleb a s demokracií nemají nic společného.

Faltýnek uvítal, že se strany rozhodly postupovat společně, takže bude možné jednat se všemi čtyřmi subjekty současně. Podobně jako šéf SPD Tomio Okamura o projektu čtveřice uskupení hovoří jako o bloku šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska. „Ten název je velmi zavádějící, protože požadavky, s kterými tento blok přichází, nemají s demokracií nic společného,“ řekl Faltýnek.

Na blok by podle Faltýnka při dodržení poměrného rozdělení funkcí vyšly čtyři výbory, skupina si řekla o sedm. „Chceme navrhnout kolegům Demokratického bloku k dispozici šest výborů. Nabídka víceméně reflektuje požadavky subjektů, než se sdružily,“ uvedl Faltýnek. Jmenoval mandátový a imunitní výbor, kontrolní výbor, evropský, ústavněprávní, školský a zahraniční výbor.

Blok ve středu ráno oznámil, že stojí o předsednictví v mandátovém a imunitním výboru, výboru pro obranu, bezpečnostním, školském, ústavněprávním, zahraničním a hospodářském výboru a v několika komisích v oblasti tajných služeb či odposlechů. Faltýnek řekl, že ANO se vzdalo dvou místopředsedů Sněmovny, na které by mělo mít nárok. Bloku podle něj náleží jeden, „volné“ by mohly podle jeho názoru připadnout KSČM či ČSSD.

Faltýnek ocenil, že se šéf ODS Petr Fiala vzdal kandidatury do čela Sněmovny. Fiala to zdůvodnil tím, že ANO pro svého kandidáta Radka Vondráčka získalo podporu SPD, KSČM a Pirátů, takže kandidatura proti němu je zbytečná. „Vítáme to jako pozitivní krok, že uznal, že pan Vondráček je podstatně lepším kandidátem,“ uvedl Faltýnek.

 

 

Zdroj: ČTK

Demokratický blok dostal nabídku pro vedení šesti výborů, řekl Faltýnek Foto: ČTK/Šulová Kateřina: Jaroslav Faltýnek

reklama

Další články

  1. Do KLDR odcestuje speciální vyslanec z Činy

    Společnost ·

    Do Severní Koreje odcestuje speciální vyslanec z Číny. Informaci ve středu přinesla státní agentura Nová Čína. Peking se dlouhodobě snaží nastolit diplomatické řešení …

  2. Zeman se v Rusku setká i s Gorbačovem a Medveděvem

    Společnost ·

    Česká hlava státu Miloš Zeman se během své návštěvy Ruska setká příští týden s bývalým sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem. V Moskvě bude jednat také s ruským p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.