„Demografická změna naznačuje, že ekonomický lídr bude Afrika,“ říká Sklenář z J&T

Po celou známou historii byl nárůst populace jedním z motorů ekonomického rozvoje. V dnešním světě, kde obyvatelstvo stále více stárne, se tak schyluje k podstatné změně. Podle hlavního ekonoma J&T Banky Petra Sklenáře převezme po Číně roli ekonomického lídra Afrika, která se stane kontinentem s nejvyšším počtem obyvatel.

Konzultanti z poradenské společnosti McKinsey se ve své nové studii „No Ordinary Disruption“ snaží pojmenovat a nalézt hlavní společné jmenovatele, kteří jsou nositeli současných změn. Ty vidí ve čtyřech základních oblastech. Jednak je to potenciál rozvojových trhů a urbanizace, rozvoj technologií, změny ve směru a intenzitě toku zboží, služeb, osob a dat, ale také stárnoucí populace.

„Na rozdíl od autorů studie nesdílím to, že v minimálně třech oblastech dochází k nějakému dějinného zlomu. Změny globálního ekonomického těžiště, zrychlování technologií a zvyšující se obchodní výměny -  to není nic nového, co by tady nebylo 50, 100  a nebojím se říci i 2000 let,“ řekl v pořadu Alter Eko Sklenář. Co se však týče oblasti populačního vývoje, nemůže než souhlasit.

Díky lepším životním podmínkám a zásadním pokrokům v medicíně se dožíváme více let. Z ekonomického hlediska to ale může být problém. Sklenář přitom vidí dva rozměry, kde může stárnoucí populace udeřit. „První věc je o tom, že se mění ekonomický potenciál dané oblasti. Tak jak se smršťuje pracovní síla, tak se musí smršťovat ekonomika,“ řekl. Příkladem může být Japonsko, kde se podle Sklenáře za posledních 10 let smrskla pracovní síla téměř o 10 milionů obyvatel. „Druhým rozměrem je vedle ekonomického potenciálu udržitelnost veřejných financí a to především navázaných sociálních služeb,“ uvedl.

Ačkoliv platí, že Čína jako nejlidnatější stát světa stále plní funkci ekonomického lídra, v dlouhodobějším výhledu tomu tak nebude. „Pořád do nedávna demograficky rostla, ale problém stárnutí populace je zde stejný jako v západní Evropě. I Čína začne v nejbližší době čelit problému stárnutí populace a je dost možné, že v pozici lídra ji bude doplňovat Indie. Pokud se na to podíváme ještě v delším výhledu, tak to pomyslné kyvadlo se bude přesouvat do Afriky...Během dvaceti let  bude každý čtvrtý obyvatel v Africe,“ řekl Sklenář.

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

„Demografická změna naznačuje, že ekonomický lídr bude Afrika,“ říká Sklenář z J&T Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.