Deloitte: Důvěra v investice do private equity se vrací na úroveň před krizí

Důvěra v investování do tzv. private equity - tedy do veřejně neobchodovaných soukromých firem s růstovým potenciálem - se ve střední Evropě vrací na předkrizovou úroveň. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Deloitte, podle které je důvodem výhled na větší dostupnosti úvěrů.

Průzkum Deloitte mezi investorskými společnostmi a fondy ukázal, že 60 procent oslovených subjektů očekává v této oblasti nárůst aktivity. Jde o vůbec nejvyšší stupeň vyjádřené důvěry za poslední dva roky.

Snadnější přístup k dluhovému financování investorům a private equity fondům umožňuje realizovat i investice, na které by v období krize neměly dostatek prostředků. „Z naší studie vyplývá opravdu zvýšení důvěry lidí, kteří působí v tomto odvětví, to znamená v private equity fondech,“ řekl ve Studiu Zet Ondřej Jež, manažer z kanceláře Deloitte v Praze.

Podle Ježe růst investic do private equity v Evropě souvisí i s faktory mimo Evropu, například s devalvací měn v rozvíjejících se zemích. „Očekáváme, že teď se situace ve střední a východní Evropě bude měnit, a že se bude zvyšovat jak objem vybraných prostředků pro investice, tak zároveň se bude zvyšovat investiční aktivita fondů samotných,“ řekl Jež. Podle něj jsou zajímavým sektorem pro investice telekomunikace, IT a technologie. Do České republiky investory přivání také tradiční strojírenská výroba či zdravotnictví.

Jako příklad jedné z největší transakcí do private equity ve regionu střední Evropy uvádí Ondřej Jež nákup společnosti SBB Telemach v Srbsku za 1 miliardu eur globálním fondem KKR. „Ta transakce je významná ze dvou důvodů. Jednak znamená vstup velkého globálního fondu do regionu, což je určitě pozitivní faktor, a druhá specialita této transakce je skutečně její velikost - objem té transakce byla 1 miliarda eur, což je jedna z největších realizovaných transakcí v tomto regionu.“ říká Jež.

Velikost private equity transakcí se různí. Investice v hodnotě mezi 500 millióny eur až jednou miliardou eur jsou ty největší. Podle Ježe je pro investory ze zahraničí atraktivní i Česká republika, která disponuje velkým množstvím firem s vysokým potenciálem. Napomáhá tomu zejména velmi kvalifikovaná inženýrská základna, což je vidět na akvizicích v oboru IT a v technologicky zaměřených firmách.

Deloitte: Důvěra v investice do private equity se vrací na úroveň před krizí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kamery GoPro jdou se svými akciemi na burzu

    Byznys ·

    Americká společnost GoPro, která je předním výrobcem nositelných minikamer, oznámila, že hodlá vstoupit na burzu Nasdaq. Firma podle agentury Reuters plánuje získat em…

  2. Malé oči: Filmový festival pro děti od dětí

    ·

    „Malé oči“ jsou první pražský dětský filmový festival, který od 19. do 25. května pořádá Bio Oko ve spolupráci s Aeroškolou. Celé přípravy má na starost tým mladýc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.