Deflace na Slovensku se stále prohlubuje, zejména klesají ceny potravin a benzinu

Deflace na Slovensku navzdory většinovému očekávání zesiluje. Spotřebitelské ceny se oproti minulému roku propadly o šest desetin procenta, kdežto loni v prosinci byly nižší o půl procenta. Největší pokles cen zaznamenaly přitom základní potraviny. Úplně nejvíce se ale v lednu propadla cena pohonných hmot a to zejména důsledkem propadu cen ropy. Na rádiu Zet o tom hovořila analytička investiční společnosti Bossa Michala Moravcová.

„Jedním z důvodů, proč se deflace právě v lednu prohloubila, bylo zavedení nižší sazby DPH na vybrané základní potraviny. Toto DPH kleslo na 10 procent. Právě potraviny jsou jednou z těch složek, která meziročně nejvíce oslabila a to o 2,3 procent,“ řekla Moravcová.

Podle Moravcové ovšem nejvíce klesala cena dopravy. Ta se totiž snížila o 4,3 %, což způsobil zejména propad cen ropy. Ještě před rokem se ropa Brent obchodovala na úrovni 60 dolarů za barel. Nyní se její cena již pohybuje na hladině 30 dolarů.

Vzhledem k velikosti slovenské ekonomiky nemá prohlubující se deflace vliv na ekonomiky sousedních států.

Slovensko se kvůli euru musí především spoléhat na kroky Evropské centrální banky. Ta se snaží zvyšovat cenovou hladinu. To je tak pro Slovensko a další země eurozóny podle Moravcové pozitivním krokem.

„Kdyby Slovensko chtělo samo bojovat proti deflaci, tak by muselo použít jiné nástroje, jako například zvyšování daní nebo nějaké regulované ceny. Myslím si ale, že ta deflace není natolik významná a neubližuje tolik slovenské ekonomice, aby bylo k takovýmto krokům třeba přistoupit,“ uvedla na rádiu Zet Moravcová.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s analytičkou investiční společnosti Bossa Michalou Moravcovou. Celý článek si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Deflace na Slovensku se stále prohlubuje, zejména klesají ceny potravin a benzinu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Pražský hotel President koupil ruský investor

    Byznys ·

    Pražský pětihvězdičkový hotel President odkoupil loni od španělské společnosti Comar ruský investor Rafik Gasanov. Ten už v Česku vlastní například golfový resort Cihe…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.