Deficit zahraničního obchodu s oděvy se loni zvýšil na rekordních 15,5 miliardy korun

Ztráta zahraničního obchodu Česka s oděvy se loni vyšplhala na vůbec nejvyšší v historii. Deficit se Meziročně prohloubil podle Českého statistického úřadu o 3,2 miliardy korun na 15,5 miliardy Kč. Hlavními důvody růstu schodku jsou malá nabídka zboží od domácích výrobců a nižší ceny dovážených výrobků. Nejvíce oděvů se do Česka vozí z Číny.

Český zahraniční obchod s oděvními výrobky vykazuje záporné saldo od roku 2014. V posledních sedmi letech každoročně přesahuje deset miliard korun. Až dosud byl rekordní deficit v roce 2011, kdy činil 14 miliard korun.

K prohloubení schodku oděvních výrobků a doplňků v letech 2007 a 2014 vedl především růst dovozů. Ten se sice z části překrýval s roky recese, z větší části však už zasahoval do let, kdy se české ekonomice dařilo.

Hlavní důvody jsou podle statistiků dva: nedostatečná domácí nabídka a nižší ceny dováženého zboží. „Řadu produktů tak nebylo možné získat jinak než zakoupit z dovozu. Za druhé, výrobky, jež se do tuzemska dovážely, byly zpravidla levnější než produkty vyrobené v ČR,“ uvedl ČSÚ.

Rozdíl v cenách se posledních osmi letech prohloubil. Zatímco čeští výrobci zvýšili v tomto období ceny o 3,1 procenta, ceny oblečení v obchodech se za stejné období o 15,1 procenta snížily. „Z toho se dá vyvozovat, že pokud si spotřebitelé mohli vybrat, zda budou kupovat zboží pocházející od domácích producentů, nebo jestli dají přednost dále zlevňujícím oděvům z dovozu, bylo jejich rozhodování v zásadě jednoduché a racionální,“ stojí v komentáři ČSÚ.

Levná zahraniční konkurence zlikvidovala mnoho větších společností, pro které byl velký a stabilní odbyt na domácích trhu podstatný. Naopak menším úzce specializovaným firmám se daří přežívat nápor konkurence lépe.

 

Zdroj: ČTK

Deficit zahraničního obchodu s oděvy se loni zvýšil na rekordních 15,5 miliardy korun Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.