Deficit veřejných financí loni vzrostl na dvě procenta HDP, celkový dluh ČR přesto klesl

Deficit českých veřejných financí loni podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). V roce 2013 činil 1,16 procenta. Rychlejší růst zadlužení veřejného sektoru způsobilo zejména zvětšení investičních výdajů vlády, růst vládních výdajů na konečnou spotřebu a výplata 14 miliard korun klientům z Fondu pojištění vkladů. Vláda pro letošní rok počítá s deficitem veřejných financí ve výši 1,9 procenta HDP. Hranice pro přijetí eura je přitom v případě deficitu veřejných financí stanovena na tři procenta HDP.

Zveřejněné údaje jsou součástí notifikace vládního deficitu a dluhu, kterou předkládá Evropské komisi každá členská země Evropské unie dvakrát za rok.

„Hlavními zdroji meziročního prohloubení deficitu hospodaření je výrazný nárůst investičních výdajů ústředních i místních vládních institucí o více než 17 procent, dále růst nominálních výdajů na konečnou spotřebu vládních institucí meziročně o tři procenta (zejména vlivem naturálních sociálních dávek), a výplaty klientům z Fondu pojištění vkladů, které za rok 2014 přesáhly 14 miliard korun,“ uvedli statistici.

Celkový veřejný dluh v poměru k HDP podle dnešních údajů ČSÚ loni naopak klesl na 42,6 procenta z předloňských 45 procent. Celkový státní dluh podle kritérií pro přijetí společné evropské měny nesmí překročit 60 procent HDP. Pokles byl podle statistiků způsoben růstem ekonomiky a stabilní úrovní státního dluhu.

Podle hlavního ekonoma české pobočky UniCredit Bank Pavla došlo ke snížení dluhu ve vztahu k HDP zejména vlivem omezení emise nových dluhopisů a růstem nominálního HDP. K druhému uvedenému důvodu přispěly významným dílem intervence ČNB, které vedly ke zlepšení směnných relací v zahraničním obchodě. Česká republika tak i díky loňskému poklesu veřejného dluhu patří v rámci Evropské unie mezi nejméně zadlužené země.

„Přestože údaje o hospodaření veřejného sektoru v tomto okamžiku vypadají přijatelně, neměly by vytvářet zdání, že existuje prostor pro výrazné zvýšení výdajů ze státní kasy. Stát by si měl snižováním schodků v této ekonomicky příznivé době vytvářet rezervu na zvýšení výdajů pro případ, kdyby se stav ekonomiky v dalších letech nečekaně zhoršil,“ uvedl Sobíšek. 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Deficit veřejných financí loni vzrostl na dvě procenta HDP, celkový dluh ČR přesto klesl

reklama

Další články

  1. IBM investuje 3 miliardy dolarů do internetu věcí

    Byznys ·

    Americká technologická společnost IBM oznámila, že založí novou divizi zaměřenou na internet věcí. V následujících čtyřech letech do ní vloží tři miliardy dolarů. Chce…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.