Deficit státního rozpočtu je zbytečný, rostoucí ekonomiku není nutné zadlužovat, myslí si D. Marek

Česká ekonomika zaznamenává nejrychlejší růst v celé Evropě. Meziroční růst českého HDP ve druhém čtvrtletí dosáhl 4,4 %. Deficit státního rozpočtu ve výši 70 miliard korun, navrhovaný na příští rok ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), je v tomto kontextu podle hlavního ekonomika poradenské společnosti Deloitte Davida Marka zbytečný. Marek na rádiu Zet řekl, že česká ekonomika v současnosti roste rychle, a proto ji není nutné ještě více zadlužovat.

„Pokud bychom posuzovali fiskální politiku, tak je lepší posuzovat celé veřejné finance, než státní rozpočet. Je to jen výsek z celkových veřejných financí. Aktuální nastavení veřejných financí není adekvátní ekonomické situaci. Za současného růstu ekonomiky by se dalo vytěžit více a v podstatě výrazněji snížit rozpočtový deficit,“ řekl Marek.

Ministerstvo financí přitom počítá pro příští rok s deficitem státního rozpočtu dosahujícím 70 miliard korun. Podle Marka jde o zbytečný fiskální impuls. Ekonomika totiž roste rychle a z toho důvodu ji není zapotřebí podporovat dalším zadlužováním.

České ekonomice se nyní daří díky obchodním partnerům, jakou jsou Německo, Polsko, Slovensko a další evropské země. Kromě toho více utrácejí i spotřebitelé. Domácí poptávku podporuje podle Marka zvýšení konkurenceschopnosti.

„Do toho přišly dva mimořádné jednorázové faktory. Jedním z nich je vliv změny daní na tabákové výrobky, který loni ubral z růstu HDP a letos naopak přidal,“ uvedl Marek na rádiu ZET.

Významnou roli hraje i dočerpávání prostředků z evropských strukturálních fondů. Ty totiž pomohly zřetelně zvýšit investiční aktivitu v české ekonomice.

Dobrá kondice české ekonomiky se promítla i na trhu práce. Nezaměstnanost klesla k pěti procentům a je tak nejmenší na celém území Evropy. Podle Marka lze očekávat, že rostoucí ekonomika míru nezaměstnanosti ještě o několik desetin procentního bodu sníží. Hlavní ekonom společnosti Deloitte ale dodává, že nezaměstnanost už pak nebude mít kam klesat. Varuje před tím, že na trh práce v současné době začínají být vyvíjeny tlaky způsobené nedostatečně kvalifikovanou pracovní sílou. 

 

 

Článek obsahuje pouze části rozhovoru s hlavním ekonomem poradenské společnosti Deloitte Davidem Markem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

 

Deficit státního rozpočtu je zbytečný, rostoucí ekonomiku není nutné zadlužovat, myslí si D. Marek Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.