Dědičné dispozice zvyšují míru rizika diabetu. Nemoci se ale dá předejít

Člověk, v jehož rodině se objevuje diabetes, by si měl hlídat svoji fyzickou kondici. Říká to na rádiu Zet v pořadu prezident americké asociace klinických endokrinologů AACE George Grunberger. Během patnácti let lze podle něj předpokládat, že počet nemocných diabetem vzroste celosvětově na 600 milionů osob. Ve většině případů se tomu ale dá předejít dobrou životosprávou.

Co to je americká asociace klinických endokrinologů, koho sdružuje a kolik má členů?

Je to velice zajímavá organizace. Nemusím asi říkat, že jsem první Čech, který se stal jejím prezidentem. Nyní je to největší organizace klinických endokrinologů na světě. V roce 1991 skupina endokrinologů, kteří měli praxi se starými pacienty s endokrinologickými nemocemi, si uvědomila, že nikde neměla zastoupení. Existuje takzvaná Endocrine Society, která vznikla už v roce 1916. Endokrinologie byla klasicky základní vědou, která se většinou prováděla v laboratoři. Pokusy se uskutečňovaly například na myších. Jak se zjišťovalo více a více o různých endokrinologických nemocích a léky začaly přicházet na trh, tak endokrinologie se stala klinickou disciplínou, která umožnila léčit pacienty.

Objevila se skupina endokrinologů, která si uvědomila, že neexistuje profesionální podpora. Z toho důvodu se v roce 1991 rozhodli vytvořit novou organizaci, která se měla soustředit na problémy v praxi s nemocnými pacienty a na lékaře, kteří stojí za léčením těch nemocí. Dnes je to největší organizace na světě. Máme přes 7 tisíc členů. Z nich asi přes 20 procent jsou cizinci. Máme dnes členy z 92 zemí, a dokonce patnáct různých zemí má vlastní sídla. Letos jsme přidali Brazílii a Kanadu. Je to fascinující organizace, která příští měsíc slaví pětadvacáté výročí.

Čím se endokrinologové zabývají?

Když se zamyslíte nad tím, co endokrinologové každodenně řeší, tak mluvíme o obezitě, diabetu a prediabetu, hypertenzi, lipidových problémech, osteoporóze nebo štítné žláze. Když se nad tím zamyslíte, tak jde o většinu zásadních problémů, které postihují lidstvo.

Jak se prakticky promítá vaše společnost do péče o pacienta? Jak to pacient a každý jednotlivec pocítí?

Našim základním úkolem je, aby endokrinologové byli na takové profesionální výši, že pacienti, o které se starají, dostanou nejlepší péči. Naší první úlohou je vzdělat endokrinologii. Jde pak o vzdělání nováčků v praxi tak i těch, kteří mají desetiletou praxi. Druhým úkolem je, abychom vzdělali ostatní lékaře, kteří mají s pacienty problémy a abychom jim poskytli podporu v tom, jak k tomu přistoupit. Třetí úroveň se jedná těch všech ostatních profesionálů, kteří jsou ve zdravotnictví. Jde o dietaře a zdravotní sestry. Čtvrtou je poté starání se o vzdělání pacientů. Máme žurnály, máme webové stránky a máme spoustu programů pro laiky a pacienty. Oni sami pak musí poznat, kdy mají jít za doktorem, kdy jít za všeobecným lékařem, kdy se mají obrátit na endokrinologa. My jsme tedy zodpovědní vzdělávat alespoň tři nebo čtyři složky společnosti.

Kolik lidí na světě trpí diabetem. O kolik lidí na světě se staráte?

Když se podíváte na statistky Světové zdravotnické organizace, které vydala minulý týden, tak jsou opravdu hrozivé. Na světě trpí diabetem 422 milionů lidí. Během dalších patnácti let lze předpokládat, že vzroste toto číslo nad 600 milionů. Naším problémem je to, že mnohem více pacientů má prediabetes. To znamená, že tito lidé nemají diagnostikovanou cukrovku. Pokud ale nezmění životosprávu, když nebudou cvičit a když se nebudou lépe chovat, tak diabetes dostanou. Jde přitom o velice nákladnou nemoc. Pacienti v druhé řadě trpí komplikacemi, které nastanou po létech nebo desetiletích. Celosvětovou tragédií je skutečnost, že u většiny případů by se tomu dalo předejít. 

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru z nejnovějšího dílu pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře je pravidelný pořad vysílaný na rádiu ZET, který připravujeme ve spolupráci s internetovou poradnou www.ulekare.czPremiéru pořadu si můžete poslechnout na rádiu Zet každou středu po 16:45. 

Starší díly pořadu jsou dostupné ZDE.

 

Zdroj: Zet

Dědičné dispozice zvyšují míru rizika diabetu. Nemoci se ale dá předejít Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.