Daňové odpočty na výzkum a vývoj by měly být jednodušší

Rada pro výzkum, vývoj a inovace schválila návrh změn pro uplatňování daňových odpočtů na výzkum a vývoj. Podle Aleše Vlka z portálu Vědavýzkum.cz jde o pozitivní zprávu pro všechny podnikatele, kteří tento nástroj využívají. V minulosti byly daňové odpočty problematické. V budoucnosti mají být jednodušší.

„V minulosti byly daňové odpočty problematické – firmy si uplatnily odpočet a finanční úřad dodatečně tyto odpočty zpochybnil a ještě vyměřil penále. Docházelo dokonce k soudním sporům mezi podnikateli a finanční správou, které trvaly několik let. Hlavní důvod nového návrhu je odstranění nejistot u poplatníků uplatňujících odpočet na výzkum a vývoj a zároveň zamezení zneužívání tohoto nástroje,“ řekl Aleš Vlk na portálu Youradio News.

V čele s Radou pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) zasedala počínaje letošním rokem pracovní skupina, kterou tvořili zástupci podnikatelských svazů a asociací, Ministerstva financí a Generálního finančního ředitelství. Tato pracovní skupina navrhla, aby pro poplatníky došlo k zavedení povinnosti zasílat dopředu finanční správě jednoduché avízo o tom, že provádí výzkumnou činnost.

Finanční správa by měla poté posuzovat jen činnosti a náklady zahrnuté do odpočtu od rozhodného časového okamžiku, které představuje zaslání avíza.

„Zásadním krokem je zejména návrh změny termínu, v němž musí být výzkumný projekt zpracován. Nově to bude nejpozději k datu podání daňového přiznání za zdaňovací období, za které poprvé daňový subjekt vykáže nárok na uplatnění odpočtu,“ sdělil Aleš Vlk.

Součástí návrhu je dále zjednodušení pro osoby, jež nesou odpovědnost za zpracování projektu a jeho realizaci. Ruku v ruce s tím se pod režií RVVI připravují společná školení poplatníků a finanční správy.

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Alešem Vlkem z portálu Vědavýzkum.cz. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 


Zdroj: Zet, YRN

Daňové odpočty na výzkum a vývoj by měly být jednodušší Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Piloti Ryanairu poprvé vstoupí do stávky

  Byznys ·

  Piloti irských nízkonákladových aerolinek Ryanair, kteří jsou členy profesního odborového svazu, půjdou poprvé do stávky. Společnost nesplnila jejich požadavky na zlep…

 2. Bakala přijde o prostory v Pařížské

  Byznys ·

  Městská část Praha 1 neprodlouží firmě Luxury Brand Management (LBM) manželů Bakalových pronájmy lukrativních prostor v Pařížské ulici. Smlouva skončí za rok a půl, do…

 3. USA ztrácejí trpělivost, vzkázal Trump NATO

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump zaslal spojencům z několika zemí Severoatlantické aliance ostře formulovaný dopis s výčitkou nízkých výdajů na obranu a pohrůžkou, že S…

 4. Budvaru loni klesl zisk o sedm procent

  Byznys ·

  Budějovický Budvar měl loni tržby 2,47 miliardy korun, meziročně klesly o necelá tři procenta. Téměř o sedm procent byl nižší zisk před zdaněním, 314,7 milionu korun. …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.