Daňový dumping některých zemí EU může podle Macrona zničit evropské společenství

Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že „daňový dumping“ uplatňovaný některými východoevropskými zeměmi může bez změny evropské směrnice upravující vysílání pracovníků do jiných unijních států vést k rozkladu EU. Uvedl to v rámci čtvrteční tiskové konferenci v Bukurešti po setkání s rumunským protějškem Klausem Iohannisem.

„Někteří politici nebo obchodní kruhy“ v Evropě se chtějí „dotknout strukturálních fondů a vytvořit model, který je daňovým a sociálním dumpingem“, řekl Macron podle agentury AFP. Pokud se nic nestane, je přesvědčený, že to povede k „rozkladu Evropské unie“.

Rumunská metropole je druhou zastávkou Macrona na cestě po Evropě, při níž se chce zasazovat o zpřísnění unijní směrnice k vysílání pracovníků do jiných členských států EU. Ve středu o této problematice jednal v Salcburku se šéfy české, slovenské a rakouské vlády.

Výsledkem jejich schůzky byla shoda, že budou usilovat o dohodu o reformě stávajícího systému, a to do říjnového jednání ministrů práce a sociálních věcí EU o změně příslušné směrnice.

Podle AFP rakouský kancléř Christian Kern stanovisko Macrona sdílí. Česká republika a Slovensko jsou ovšem zdrženlivější a souhlasily s hledáním kompromisu.

Český premiér Bohuslav Sobotka při této příležitosti konstatoval, že lidé si bezesporu zaslouží stejnou mzdu za stejnou práci na stejném místě. Nicméně zároveň poukázal na nutnost sbližování životní úrovně v různých částech EU. Za levnější českou pracovní silou je podle něj i to, že zahraniční společnosti šetří na zaměstnancích v ČR.

Určité výhrady k Macronovu tažení dal dnes najevo i rumunský prezident Iohannis. Uznal „silné znepokojení“ západoevropských zemí v této otázce i potřebu „zlepšit příslušnou směrnici“. Zdůraznil ale, že nesmí být „odstraněna konkurence ani volný trh“.

Dal přitom najevo přání, aby z této problematiky byla vydělena mezinárodní kamionová doprava, což je pro Rumunsko citlivé téma. Macron to podle AFP přijal.

Česko a Slovensko - spolu s Maďarskem a Polskem - usilují o to, aby mezinárodní kamionová doprava byla ze směrnice vyjmutá. O tom by předáci visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Maďarsko a Polsko) měli ještě jednat na další schůzce s Macronem.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Daňový dumping některých zemí EU může podle Macrona zničit evropské společenství Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Francouzský prezident Emmanuel Macron

reklama

Další články

  1. Spotřeba mobilních dat v Česku neustále roste

    Komerční sdělení ·

    Minulý týden Český telekomunikační úřad otevřel veřejnou konzultaci závěrů, které vzešly z testu velkoobchodního trhu přístupu k mobilním službám. Případná regulace ce…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.