Daniel Hamermesh: Krásní lidé dosahují vyšších příjmů bez ohledu na profesi

Podle amerického ekonoma Daniela Hamermeshe, který se věnuje takzvané ekonomii krásy, mají fyzicky atraktivnější lidé lepší uplatnění na trhu práce a dosahují vyšších příjmů. Podle výzkumů to platí pro všechny profese. Hamermesh ve svých studiích ale zpochybnil ekonomický význam investic do vzhledu, včetně plastických operací, protože na výši příjmů nemají adekvátní dopad.

Daniel Hamermesh, který v současné době přednáší na Londýnské univerzitě Royal Holloway, se zabývá otázkami spojenými s pracovním trhem a s využitím volného času. V souvislosti s tím se věnuje také takzvané ekonomii krásy.

Tato oblast ekonomie zkoumá to, jak se fyzická atraktivita člověka odráží do jeho šancí na uplatnění se na trhu práce. Izoluje tedy fyzickou krásu od ostatních faktorů jako je věk, vzdělání nebo pohlaví, které na trhu práce rozhodují. 

O práci tohoto ekonoma a o konceptu ekonomie krásy mluvil Lukáš Kovanda, hlavním ekonom finanční skupiny Roklen a pedagog Vysoké školy ekonomické v Praze.

 

V souvislosti s ekonomií krásy se používají dva hlavní pojmy - „prémie za krásu“ a „pokuta za ošklivost“ - jaký je jejich význam, pane Kovando?

Prémie za krásu je nadstandardní příjem, jehož daný jedinec dosahuje čistě na základě toho, jak vypadá. Čím je kdo fyzicky atraktivnější, tím má i statisticky vyšší příjem. Čím je kdo ošklivější, tím pravděpodobněji bude čelit srážce, kvůli své ošklivosti. A musí tedy počítat s tím, že jeho mzda bude nižší, než je průměr. A bude to tak čistě kvůli tomu, že je méně fyzicky atraktivní, než je standard.

Hamermesh analyzoval prémii za krásu pro různé profese. Například právníky, manažery, učitele nebo hráče amerického fotbalu. K jakému závěru dospěl?

Dospěl k tomu, že pro každou profesi platí to, že atraktivnější lidé dosahují vyšších příjmů. V jedné ze svých studií dokonce zkoumal státní sféru a soukromou sféru v případě právníků. Právníci ze soukromé sféry jsou atraktivnější a získávají vyšší mzdy než právníci ze sféry státní. Ti totiž nemusí mezi sebou tak intenzivně zápolit na pracovním trhu o zakázky nebo o klienty.

 

Vyplácí se podle Hamermeshe investovat do péče o sebe sama? Platit si například drahého kadeřníka, kupovat prémiovou kosmetiku a podobně?

Tato péče se podle Hamermeshe nevyplácí, protože standardní krášlící operace z vás statisticky pohlednějšího člověka neučiní. Tedy člověka krásnějšího natolik, aby se to projevilo ve výši příjmu na pracovním trhu. K těmto všem zásahům a krášlícím metodám je Hamermesh skeptický.

 

 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže z rozhovoru. Celý záznam si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Daniel Hamermesh: Krásní lidé dosahují vyšších příjmů bez ohledu na profesi Foto: www.utexas.edu

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.