Dalajlama dnes vystoupí na pražské konferenci Forum 2000

Tibetský duchovní vůdce dalajlama bude dnes hlavním hostem mezinárodní konference Forum 2000, která třetím dnem pokračuje v Praze. Kromě vystoupení na konferenci čeká dalajlamu i schůzka s vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem a ministrem kultury Danielem Hermanem (oba KDU-ČSL).

Dalajlama se ráno sejde s Hermanem, poté se oba přesunou na blok konference věnovaný náboženství v současném světě. Později během dne vystoupí dalajlama na Foru 2000 společně s katolickým knězem Tomášem Halíkem, s nímž bude debatovat o výzvách, které stojí před naším světem.

Dalajlama byl osobním přítelem bývalého českého prezidenta Václava Havla, který Forum 2000 založil. Tibetský duchovní vůdce se účastnil i předchozích ročníků a při příjezdu na ten letošní vyzval Čechy, aby udržovali naživu Havlův odkaz.

Dalajlama před návštěvou Prahy zavítal o víkendu i na Slovensko. Zde se sešel s prezidentem Andrejem Kiskou. To se však nelíbí Číně. Podle mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jinga Kiska ignoroval „ostrý nesouhlas“ Číny a setkal se s dalajlamou. Toto setkání podle jejích slov bylo v rozporu s „politikou jedné Číny“, kterou slovenská vláda slíbila podporovat. „S tím Čína naprosto nesouhlasí a přijme odpovídající reakci,“ řekla mluvčí bez dalších podrobností.

Peking pokládá 80letého dalajlamu, který je držitelem Nobelovy ceny za mír, za separatistu prosazujícího nezávislost Tibetu. Tuto oblast čínská armáda obsadila v roce 1950.  

 

 

Zdroj: ČTK

Dalajlama dnes vystoupí na pražské konferenci Forum 2000 Foto: ČTK/AP/Petr David Josek

reklama

Další články

  1. Hostit olympijské hry? Děkuji, nechci

    Byznys ·

    Nová starostka italského hlavního města Říma nedávno odmítla podpořit kandidaturu metropole na hostování letních olympijských her v roce 2024. Podle ní si zadlužený Ří…

  2. USA připravují odvetný kyberútok proti Rusku

    Společnost ·

    Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) na žádost prezidenta Baracky Obamy připravuje možnosti, jak proti Rusku provést odvetný kybernetický útok. Informovala o to…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.