Další finanční a hospodářskou krizi by světové banky ustály, říká K. Kabelík

Světovou finanční a hospodářskou krizi, podobnou té, která začala v roce 2007, by komerční i centrální banky v současnosti už ustály. V rozhovoru pro rádio Zet to řekl autor knihy Bankovní regulace / Banking regulation Karel Kabelík. Podle něj jsou banky díky změnám v regulaci, kterými po krizi prošel celý bankovní sektor, na podobnou krizi připravené. „Na druhou stranu typ krizí je vždy nepředvídatelný. Ex post si všichni uvědomujeme, ale ex ante je velice těžké předpovídat,“ říká Kabelík a připouští, že krize jiného druhu - šířená například přes tradiční bankovní produkty - by banky ohrozit mohla.

Státy a další regulatorní autority jako například centrální banky na světovou hospodářskou a finanční krizi reagovaly změnami pravidel ve snaze zabránit opakování problémů. Bankovnictví se na základě nových pravidel změnilo a stále ještě se mění. Podle Kabelíka se hlavní změna týká zejména rozložení (a tedy i schopnosti absorpce) ztrát. „V současné době je snaha zapojit soukromé investory do absorpce ztrát. Aby to nebyl pouze daňový poplatník skrze stát, který krachující banky zachránil,“ vysvětluje.

Tato schopnost absorpce je v dnešním bankovním prostředí podle Kabelíka kvalitnější. Myslí si proto, že by při další globální krizi došlo k menší panice na trzích.

Český finanční sektor v porovnání s ostatními zeměmi přečkal globální krizi s minimálními ztrátami. Hlavním důvodem je podle Kabelíka zejména konzervativní povaha českého bankovnictví, střadatele i investora. „Tím, že se poslední krize šířila hlavně moderními finančními produkty, tak ji český sektor přečkal velice silně. Na druhou stranu je třeba říci, že příští krize může klidně přijít právě skrze tradiční produkty a v tu chvíli by se český sektor mohl ukázal daleko méně stabilním, než tomu bylo v roce 2007,“ řekl Kabelík.

Kvůli tomu, že je drtivá většina českých bank ovládaná zahraničním kapitálem, „je v enormním zájmu českého bankovnictví, aby regulace mateřských institucí byla kvalitní,“ řekl Kabelík. Proto podle něj budou mít případné přísnější regulace na český bankovní sektor pozitivní dopad.

 

Celý rozhovor s Karlem Kabelíkem o změnách v oblasti bankovní regulace si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Další finanční a hospodářskou krizi by světové banky ustály, říká K. Kabelík Foto: Jana Báčová, Lubomír Lízal, Tomáš Zimmermann - autor: ČTK/Vondrouš Roman

reklama

Další články

  1. Indie zrušila tendr na dodávky českých pušek

    Byznys ·

    Česká zbrojovka z Uherského Brodu nedodá desetitisíce pušek na přezbrojení indické armády. Indové totiž zrušili tendr, ve kterém se česká firma dostala do užšího výběr…

  2. Řecko je v krizi, jeho kinematografie nikoliv

    ·

    ​​​​Řecká ekonomická krize trvá už přes 5 let a po nedělním referendu je budoucnost země stále nejasná. To však neplatí pro řeckou kinematografii, která na 50. ročníku…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.