Další bance hrozí pokuta za porušování sankcí USA. Commerzbank by měla zaplatit až 800 milionů USD

Zaplatit za porušování amerických sankcí by mohla i druhá největší německá banka Commerzbank. Za urovnání podezření, že se angažovala v obchodních transakcích s Íránem a dalšími zeměmi podléhajícími americkým sankcím, by mohla zaplatit 600 až 800 milionů dolarů (12 až 16 miliard korun). Informaci zveřejnila agentura Reuters.

Děje se tak jen pár dnů poté, co největší francouzská banka BNP Paribas dohodla s americkým soudem, že zaplatí téměř 9 miliard dolarů za údajné porušení sankcí z let 2002 až 2009, vztahujících se především k Súdánu, Íránu a Kubě.

O vyšetřování Commerzbank již začátkem týdne informoval list The New York Times s tím, že pokuta zahrnutá v dohodě o urovnání této kauzy by měla přesáhnout 500 milionů dolarů. Podle jednoho ze zdrojů Reuters by mohla být dohoda dokončena během několika týdnů.

Americké úřady údajně vyšetřují například transakce, které Commerzbank uskutečnila pro iránskou přepravní společnost Islamic Republic of Iran Shipping Lines. Ta se podle Spojených států podílí na íránském jaderném programu.

Největší francouzská banka BNP Paribas se minulý týden přiznala, že porušila obchodní sankce Spojených států zajišťováním finančních transakcí pro klienty ze Súdánu, Kuby a Íránu. Souhlasila, že za urovnání sporu kolem porušování sankcí zaplatí téměř devět miliard dolarů.

Podle zdrojů Reuters nyní americké úřady kvůli porušování sankcí vyšetřují rovněž francouzské banky Société Générale a Crédit Agricole, německou Deutsche Bank a italskou UniCredit.

Podle newyorského prokurátora Cyruse Vance urovnalo v uplynulých pěti letech obvinění z porušování amerických sankcí více než půl tuctu zahraničních bank, které úřadům zaplatily přes 12 miliard dolarů.

Zdroj: ČTK

Další bance hrozí pokuta za porušování sankcí USA. Commerzbank by měla zaplatit až 800 milionů USD Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.