„Daň z nabytí nemovitých věcí není spravedlivá, jde totiž o dvojí zdanění,“ říká právník

Počátkem listopadu vstupuje v účinnost významná novelizace zákona o dani z nabytí nemovitých věcí. Dosud byl poplatníkem této daně prodávající. Nově jím bude vždy nabyvatel vlastnického práva – tedy kupující. Advokát Michal Janík na rádiu Zet říká, že se mu tato daň nezdá spravedlivá. Jde totiž o dvojí zdanění poplatníků. Kupujícímu se zdaní peníze za nákup nemovitosti a poté musí zaplatit ještě daň z nabytí nemovité věci z dalších již zdaněných peněz. 

Poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí byl až doposud převodce - tedy prodávající. Od 1. listopadu tohoto roku jím bude vždy nabyvatel vlastnického práva – tedy kupující. Kupující bude nově povinen podat příslušné daňové přiznání a daň poté řádně a včas zaplatit. Podle Janíka s tím současně odpadlo takzvané zákonné ručení nabyvatele za zaplacení této daně.

„Podle dosavadní legislativy ručí nový majitel za to, že prodávající daň zaplatí. Pokud své povinnosti prodávají nesplnil, musel kupující uhradit daň státu za něj. V praxi se toto riziko ručení z pravidla řeší deponováním finančních prostředků v notářské či advokátní úschově, kdy se část peněz utržené kupní ceny nevyplatila přímo prodávajícímu,“ sdělil Janík.

Mezi dalšími přijatými změnami figuruje skutečnost, že územně samosprávný celek nebo dobrovolný svazek obcí jako nabyvatel je nově osvobozen od této daně, a tak nemusí podávat ani daňové přiznání.

Proč se zákonodárci rozhodli ke změnám v dani z nabytí nemovitých věcí, lze podle Janíka vystopovat v takzvané důvodové zprávě. Podle ní se očekává menší transparentnost zákona. Kupujícího je dále podle vlády snazší dohledat, protože je evidován v katastru jako nový majitel. I z pohledu případné exekuce má jít o jednodušší vymáhání. Nabyvatel totiž získal nemovitou věc a tu lze snadno exekuovat.

„Nejeví se mi spravedlivá existence daně z nabytí nemovitých věcí, neboť jde v podstatě o dvojí zdanění poplatníků. Kupující použije nejprve již své jednou zdaněné peníze na nákup nemovitosti a poté musí ještě zaplatit daň z nabytí nemovité věci již z dalších svých již zdaněných peněz,“ řekl Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. 

 

 

Celý rozhovor s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

„Daň z nabytí nemovitých věcí není spravedlivá, jde totiž o dvojí zdanění,“ říká právník Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Růst dodávek smartphonů letos výrazně zpomalí

    Byznys ·

    Celosvětové dodávky chytrých telefonů v letošním roce stoupnou o 1,6 procenta na 1,46 miliardy přístrojů. Tempo jejich růstu tak výrazně zpomalí z více než deseti proc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.