Daň na knihy by měla klesnout na 5 procent, míní knihkupci

Zařazení knih do třetí sazby DPH je správný, ale i tak deseti procentní sazba zůstane vysoko nad evropským průměrem, říká Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Ten záměr vlády vítá, ale preferuje snížení sazby DPH na knihy na pět procent.

Podle svazu je plán koalice na snížení DPH na léky, knihy, dětské pleny a nenahraditelnou dětskou výživu z patnácti na deset procent krok správným směrem. „Na druhou stranu musíme konstatovat, že i desetiprocentní sazba DPH na knihy bude stále ještě vysoko nad průměrem vyspělých zemí EU. Naším dlouhodobým cílem zůstává vyspělým evropským zemím se vyrovnat a věříme, že v tom jsme s vládou zajedno," uvedl předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka.

Podle něj je třeba vnímat i to, že Česká republika je malou jazykovou oblastí, avšak s velkou a významnou slovesnou tradicí. Za optimální sazbu DPH na knihy, která by odvětví dlouhodobě stabilizovala, proto považuje výši pět procent.

„Pokud by se v průběhu legislativního procesu nebo při sestavování státního rozpočtu na příští rok ukázalo, že je prostor pro další snížení třetí sazby DPH, rozhodně takový záměr umíme podpořit věcnými argumenty," dodal Vopěnka. Knihy mají podle svazu svá závažná specifika a hodnoty, kvůli kterým si daňové zvýhodnění zaslouží.

Svaz knihkupcí na začátku dubna zahájil Kampaň Knihy bez DPH. V té se přes tři sta knihkupectví snaží upozornit na příliš vysokou sazbu DPH na české knihy. Podle Svazu českých knihkupců a nakladatelů je česká sazba DPH na knihy jedna z nejvyšších na světě. „Vedle Bulharska a Dánska nám žádná další země s vyšší DPH na knihy není známa,“ uvádí svaz.

Kampaň, která začala 1. dubna, vyvrcholí 23. dubna, kdy někteří knihkupci slibují dát při nákupu 15% slevu na knihy.

Koaliční strany se tento týden shodly na snížení DPH na léky, knihy, dětské pleny a nenahraditelnou dětskou výživu z patnácti na deset procent od začátku příštího roku. Ministerstvo financí má dohodu, která odpovídá koaliční smlouvě, zapracovat do návrhu státního rozpočtu na příští rok. Za dva týdny o něm má jednat koaliční rada.

Zdroj: ČTK

Daň na knihy by měla klesnout na 5 procent, míní knihkupci Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.