CzechTrade: České firmy podceňují význam koncepční spolupráce s designéry

České firmy často chybují v tom, že podceňují koncepční a systematickou spolupráci s designéry, říká Zuzana Sedmerová, manažerka projektu, který si klade za cíl podpořit kvalitní design a prodejnost českých výrobků. Projekt nazvaný Design pro konkurenceschopnost vytvořila agentura CzechTrade.

Podle CzechTrade někteří čeští výrobci stále podceňují koncepční a systematickou práci na designu produktů. „Firmy často chybují, že si najímají designera pouze jednorázově nebo že s ním špatně spolupracují, špatně například definují zadání, nemají ujasněné cíle, nemají ujasněnou cílovou skupinu,“ řekla Sedmerová. „S designem je potřeba pracovat systematicky a vědomě, ne nahodile.“

Projekt Design pro konkurenceschopnost spustila v loňském roce agentura na podporu obchodu CzechTrade. V rámci jeho rozpočtu bude rozděleno celkem 6,7 milionu korun. Je postaven na myšlence, že české výrobky musí být nejen funkční a kvalitní, ale musí mít také atraktivní a promyšlený design aby mohly konkurovat na trzích.

„Ošklivost se prodává špatně,“ řekla Sedmerová. „Největší problém je, že firmy špatně vnímají, co to design je. Design není umění, je to marketingový nástroj."

V rámci projektu mohou firmy zdarma získávat řadu informací a vzdělávacích kurzů, například zaměřené na produktový design management. Součástí je také bulletin zaměřený na inovace v oblasti designu. Firmy díky projektu také mohou získat příspěvek ve výši 56 tisíc korun na individuální spolupráci s designérem dle vlastního výběru z adresáře designérů. Český design bude navíc propagován na odborném veletrhu Maison et Objet ve Francii formou společné expozice.

Přihlášky do projektu jsou otevřeny od září loňského roku až do konce letošního listopadu.

Projekt Design pro konkurenceschopnost navazuje na podobný projekt, nazvaný Design pro export, který byl spuštěn v roce 2008 pod záštitou CzechTrade.

Zdroj: Zet

CzechTrade: České firmy podceňují význam koncepční spolupráce s designéry Foto: designers-database.eu

reklama

Další články

  1. Sýrie odevzdala své zásoby chemických zbraní

    Společnost ·

    Sýrie odevzdala poslední zásoby chemických zbraní, jejichž existenci přiznala mezinárodnímu společenství. Oznámila to dnes Organizace pro zákaz chemických zbraní OPCW,…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.