CzechTrade chce v Číně otevřít čtvrtou kancelář

Agentura CzechTrade, která se stará o podporu obchodu, plánuje otevřít v Číně svou čtvrtou kancelář, a to v jihočínském Kantonu. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka je podpora českého exportu do Číny je jednou z priorit státu. 

Podle ministra Mládka zaznamenávají západočínské a vnitročínské provincie rozmach a je jen otázkou času, kdy se z Číny stane první největší ekonomika světa. 

V západočínském Čcheng-tu má CzechTrade kancelář od roku 2007. Podle Doležala tím Česko získalo prioritní pozici, protože jiné země mají v hledáčku zejména velká čínská města na východě. Další kanceláře má státní agentura v Šanghaji a od letoška i v Pekingu. O Kantonu bude CzechTrade uvažovat až podle výsledků, kterých dosáhne v ostatních městech.

Podle Mládka je český vývoz do Číny významný v oborech jako důlní průmysl, energetika a strojírenství. Šanci ale podle něj mají i další obory jako letecký průmysl, zdravotnictví, zemědělství a ochrana vodních zdrojů.

„Významný je i potenciál ve službách, například v turismu,“ uvedl Mládek. ČR chce podle něj nadále podporovat spolupráci na regionální úrovni mezi provinciemi a kraji obou zemí

Podle Doležala český strojírenský export do Číny představuje zhruba deset miliard korun. „Toto číslo je hluboce pod exportním potenciálem a hlavně kapacitou čínského trhu,“ uvedl generální ředitel agentury Radomil Doležal.

Čína je podle něj „poněkud exotičtější oblast“. České firmy se potřebují předem seznámit s tím, jak se v Číně obchod dělá, vyhledat teritorium, najít správný kontakt, znát platební morálku. V zemi podle něj působí stovky českých firem, přímé zastoupení tam ale mají jen ty největší.

Zhruba 20 let v Číně působí První brněnská strojírna Velká Bíteš, která dodává zejména do letectví. Generální ředitel firmy Milan Macholán dnes uvedl, že obchod v Číně firmě neustále roste. „Letos jsme odcertifikovali startovací systém pro civilní letectví. Startujeme dodávky na nový transportní vrtulník,“ uvedl Macholán. Letos jde podle něj o dodávky za 150 milionů, za rok to bude 200 milionů. Firma se podle něj prosadila na trhu i s přesnými odlitky.

Největším problémem česko-čínských hospodářských vztahů zůstává obrovský deficit ve vzájemném obchodě na české straně. Značné saldo obchodu v neprospěch ČR je způsobeno mimo jiné ztíženým přístupem českých subjektů na čínský trh. Podle Českého statistického úřadu dosáhl loni dovoz z Číny hodnoty zhruba 302 miliard korun. Naopak do Číny bylo z ČR vyvezeno zboží za 37,5 miliardy korun. Deficit Česka při obchodování s Čínou tak vloni činil 264,5 miliardy korun.

Z Číny letos přijelo na Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně 72 firem. Je to největší účast v novodobé historii veletrhu. Za rok bude Čína partnerskou zemí veletrhu.

Zdrok: ČTK

CzechTrade chce v Číně otevřít čtvrtou kancelář Foto: Radomil Doležal, ředitel agentury CzechTrade Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.