CSU na svůj sjezd poprvé nepozve kancléřku Merkelovou

Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) pravděpodobně na svůj listopadový sjezd nepozve německou kancléřku a předsedkyni sesterské Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angelu Merkelovou. Napsal to deník Süddeutsche Zeitung, podle něhož by Merkelová na sjezd CSU nedostala pozvánku poprvé od roku 2005, kdy se stala kancléřkou. Důvodem jsou rozdílné názory na uprchlickou politiku.

To, jestli Merkelovou pozvat, nebo ne, by strana bavorského ministerského předsedy Horsta Seehofera nemusela vůbec řešit, pokud by mezi CSU a CDU neexistovaly vážné rozpory v názoru na uprchlickou politiku. Asi nejvýrazněji se projevují v požadavku CSU na stanovení maximální roční hranice pro přijímání běženců ve výši 200.000, kterou CDU odmítá.

Sesterské formace CDU a CSU jsou organizačně samostatné. Ve Spolkovém sněmu však tradičně tvoří jednu poslaneckou frakci a prosazují společné cíle.

V posledních týdnech si k sobě obě strany, které otázka uprchlické politiky rozdělila nejvíce za poslední léta, začaly hledat cestu zpět a podle Süddeutsche Zeitung mají obavu, že by účast Merkelové na sjezdu CSU rychlejšímu smíření nepomohla.

„Svět se nezmění, pokud se stranický sjezd jednou uskuteční bez předsedy druhé strany,“ nechala se v úterý slyšet šéfka poslanců CSU Gerda Hasselfeldtová. Jak poznamenává bavorský deník, doba, kdy bývá Merkelové běžně odeslána pozvánka na sjezd CSU, už uplynula.

 

 

Zdroj: ČTK

CSU na svůj sjezd poprvé nepozve kancléřku Merkelovou Foto: Angela MERKELOVÁ; Zdroj: 360b / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.