Cruz porazil vedoucího předvolebních průzkumů Trumpa v nominačním souboji v Iowě

Texaský senátor Ted Cruz porazil amerického miliardáře Donalda Trumpa v republikánském nominačním souboji v americkém státu Iowa. Konzervativní zákonodárce získal 28 procent hlasů. Realitnímu magnátovi Trumpovi dalo hlas 24 procent republikánských voličů. Na třetím místě mezi republikány skončil floridský senátor Marco Rubio s 23 procenty hlasů.

Svoje demokratické a republikánské favority pro souboj o křeslo prezidenta vybírali obyvatelé malého státu na americkém Středozápadě jako první v USA.

Na straně demokratů ještě nejsou výsledky sečtené . Po sečtení 96 procent těsně vede bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová nad senátorem za stát Vermont Berniem Sandersem.

„Dnešek je vítězstvím pro odvážné konzervativce po celé Iowě a v celé této skvělé zemi,“ uvedl Cruz podle agentury Reuters.

Vítězství pětačtyřicetiletého zákonodárce představuje těžkou porážku pro kontroverzního miliardáře Trumpa, který je podle průzkumů z minulých měsíců mezi republikány sice nejpopulárnější, ale zároveň nejméně oblíbený.

Realitní magnát již uvedl, že je druhým místem v Iowě poctěn a svému soupeři Cruzovi pogratuloval. Stále je ale přesvědčen, že v boji o republikánskou nominaci na úřad prezidenta vyhraje, porazí svého demokratického vyzyvatele a nakonec se dostane do Bílého domu.

Výběr uchazečů do souboje o Bílý dům má v USA po složitém historickém vývoji dvojí podobu. Jednou z nich jsou takzvané primárky, druhou stranická volební shromáždění (caucus), což je případ Iowy. Voliči tu v pondělí hlasovali na 1100 místech, hlavně v kostelích, školách a v dalších veřejných prostorách. Nejméně dvě republikánská shromáždění se konala v soukromých domech, jedno demokratické v dostihovém klubu.

 

 

Zdroj: ČTK

Cruz porazil vedoucího předvolebních průzkumů Trumpa v nominačním souboji v Iowě Foto: ČTK/ZUMA/Yin Bogu

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.