Coworkingová centra mohou pomoci získat kontakty startupistům i zaběhnutým firmám

S rostoucím vlivem sdílené ekonomiky se začínají čím dál častěji objevovat sdílené pracovní prostory neboli coworkingová centra. Podle marketingového manažera coworkingové společnosti IN-SPIRO Patrika Neumeistera jich bude do roku 2018 celosvětově přibývat 80 procent každý rok. Kromě ekonomických výhod se může takové místo stát zdrojem cenných kontaktů a to jak pro začínající podnikatele, tak pro velké a již zaběhnuté firmy.

Trend coworkingových center se poprvé objevil v San Franciscu už v roce 2005. Postupně v době dozvuků celosvětové ekonomické krize toto nízkonákladové řešení proniklo postupně i do celé Evropy. Dnes je podle Neumeistera na 10 tisíc těchto center, které poskytují sdílené pracovní prostory. Jejich potenciál do budoucna je navíc veliký. „Poslední studie ukazují, že do roku 2018 by měl počet coworkingových center narůst o 27 tisíc. To znamená o 80 procent každý rok,“ řekl na rádiu Zet. 

Práce v coworkingových centrech má své výhody, které nelpí jen v nízkých nákladech. Začínající podnikatelé, kteří jsou nejčastějšími uživateli takovýchto prostor, zde mohou získat spoustu užitečných kontaktů nebo nápadů. To podle Neumeistera platí i pro velké korporace a zaběhnuté firmy, pro které se coworkingové centrum může stát lovištěm startupů, se kterými naváží spolupráci. „Podle mě by si centrum jako takové mělo budovat síť podnikatelů. Pokud její člen bude chtít navázat kontakt s investorem, marketingovým specialistou, webovým designérem, tak by mu mělo poskytnout kontakt a propojit ho na člověka, o kterém ví, že je kvalitní a může dotyčnému členovi pomoci,“ uvedl.

Coworking však může mít svá negativa. Jedním z nich je samozřejmě okolní ruch, protože sdílený prostor bývá zpravidla otevřenou místností, jinak řečeno openspacem. „Coworkingová centra musí nastavit pravidla. Například, že pouze v některých prostorech lze vyřizovat telefonní a skype hovory, nebo poskytnout telefonní budky, do které se člen může zavřít a komunikovat, aniž by rušil své okolí,“ řekl Neumeister. Někomu také může vadit, že nemá svůj stály pracovní stůl. Podle některých psychologů je to navíc důležité pro doborou pracovní výkonnost. Podle Neumeistera je opak pravdou, jelikož se podle průzkumů všem účastníkům coworkingových center zvýšila produktivita i motivace. Jednoduše ho k tomu strhává okolí.

Práce odkudkoliv versus sdílený pracovní prostor

Proti trendu coworkingových centrem jde ale do jisté míry jiný fenomén, a to konkrétně online práce, kterou člověk může dělat odkudkoliv. Z domova, kavárny nebo z druhé části světa. S tím vznikl i pojem digitální nomádství. I na to je podle Neumeistera odvětví coworkingu připraveno. „Je spousta coworkingových center, která jsou zaměřená pouze na digitální nomády. Jsou i tady v Praze...Tato centra poskytují možnost pronájmu sdílených prostor na pouze jeden den nebo pár hodin,“ řekl.

 

 

Celý rozhovor s marketingovým manažerem coworkingové společnosti IN-SPIRO Patrikem Neumeisterem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Coworkingová centra mohou pomoci získat kontakty startupistům i zaběhnutým firmám Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Česko příjme osm desítek syrských uprchlíků

    Společnost ·

    Česká republika v rámci dohody mezi Evropskou unií a Tureckem o výměně uprchlíků přijme 80 syrských migrantů z tureckých uprchlických táborů. Lidovým novinám (LN) to p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.