Co vyjednala bezprověrková Šlechtová na schůzce ministrů členských států NATO?

Ve středu 14. února začalo v Bruselu dvoudenní setkání ministrů členských států Severoatlantické aliance. Schůze se zúčastnila za Českou republiku i Karla Šlechtová, která však doposud podle informací týdeníku Respekt nepožádala o nutnou prověrku NATO Secret. 

Dle Jaroslava Spurného z již zmíněného týdeníku bývá zvykem, že je ministr na své první jednání vpuštěn i bez prověrky, na následující pravidelné setkání, které se bude konat v květnu, však už Šlechtová vpuštěna být nemusí.

Tématem schůze ministrů obrany bylo především jednání o dvou nových velitelstvích NATO. První z nich, to logistické bude stát nejspíše v Německu, druhé velitelství, které se bude soustředit na ochranu námořních tras a spojení mezi Evropou a Amerikou, by mělo vzniknout v americkém Norfolku. Na každém z velitelství by mělo v budoucnu pracovat až 1.500 lidí. Jedná se o první rozšiřování velitelských struktur po mnoha letech. Konkrétní sídla nových velitelství budou potvrzena v květnu na dalším setkání ministrů.

Dalším bodem, který americký ministr James Mattis prezentoval na závěrečné tiskové konferenci, byla shoda mezi evropskými a americkými spojenci na tom, že společná obrana je úkolem výhradně Severoatlantické aliance. Mattisovo prohlášení reagovalo na projekt PESCO, který by měl posílit spolupráci 25 zemí EU na společné obraně.

Ministryně Šlechtová také potvrdila, že závazek České republiky, týkající se zvyšování investic do obrany trvá. A to i přesto, že minulá vláda oznámila, že zajistí do roku 2020 výdaje na obranu ve výši 1,4 % HDP, podle současných plánů by však na obranu v roce 2020 šlo 1,3 % HDP. Důvodem je dle Šlechtové vysoký růst českého HDP. 

 

Zdroj: ZET

Co vyjednala bezprověrková Šlechtová na schůzce ministrů členských států NATO? Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Inflace v lednu meziročně zpomalila na 2,2 %

    Byznys ·

    Spotřebitelské ceny v lednu meziročně stouply o 2,2 %. Oproti prosinci jde o 0,2 procentního bodu nižší úroveň. Meziroční inflace tak dosáhla nejnižší úrovně od loňské…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.