reklama

Co vyjedná Babiš v Davosu?

Dnes ve švýcarském Davosu začíná Světové ekonomické fórum, mottem letošního 48. ročníku nejsledovanějšího ekonomického fóra na světě je „Vytváření sdílené budoucnosti v roztříštěném světě.“ Akce, na které se každoročně střetávají vrcholní politici, manažeři nadnárodních koncernů a světoví intelektuálové, se tento rok kromě Andreje Babiše zúčastní i indický premiér Narenda Módí, kanadský premiér Justin Trudeau nebo americký prezident Donald Trump.

Mohlo by vás zajímat

Světové ekonomické fórum založil německý ekonom Klaus Schwab původně jako platformu pro střetávání vrcholných manažerů, krize dolaru v roce 1973 ovšem rozšířila agendu fóra i o ekonomické a sociální otázky, následující rok byli na fórum poprvé pozváni i politici, kteří začali setkání v Davosu využívat jako neutrální platformu pro řešení sporů. K překonání mezilidských a mezistátních konfliktů vyzval na 3000 účastníků fóra z řad ekonomických i politických elit včerejší večer i současný papež František.

Kromě papeže Františka na konferenci vystoupí i indický premiér Nadrenda Modi, ten vystoupí v 11:00 SEČ s oficiálním úvodním projevem konference, dalším vystupujícím bude kanadský premiér Justin Trudeau. Očekává se i příjezd amerického prezidenta Donalda Trumpa, který by měl na konferenci obhajovat svůj protekcionistický plán „America First“ a v pátek vystoupí se závěrečným projevem.

V souvislosti s návštěvou kontroverzního amerického prezidenta se Davos obává násilných protestů. Mimo těchto státníků se na konferenci objeví i německá kancléřka Angela Merkelova, francouzský prezident Emmanuel Macron či britská premiérka Theresa Mayová.

Pro Česko bude však zdaleka nejdůležitější účast českého premiéra Andreje Babiše. Ten před více než týdnem v pořadu televize Prima oznámil, že tam plánuje navazovat politické kontakty a také přesvědčovat, že povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků, s nimiž přišel Brusel, nikam nevedou.

Ekonom Tomáš Sedláček však už v minulosti upozornil na to, že není důležité na konferenci být, důležité a prestižní je na ní především mluvit. Zda tomu tak bude, zatím nevíme. Jediné, co můžeme s jistotou potvrdit je, že Andrej Babiš není uveden v programu dostupném na oficiálním webu konference. To ovšem nevylučuje to, že se Babišovi nepodaří na světové státníky zapůsobit například při různých kuloárních vyjednáváních a neoficiálních příležitostech.

 

Zdroj: ZET

Co vyjedná Babiš v Davosu? Foto: ČTK

reklama

Další články

 1. Řecko výrazným způsobem pokročilo s reformami

  Společnost ·

  Řecko výrazně pokročilo při zavádění reformních opatření, která jsou nutná k tomu, aby mohl pokračovat současný záchranný program. Po jednání euroskupiny to novinářům …

 2. Zeman v rámci debaty na Nově uvedl devět nepravd

  Společnost ·

  Server Demagog.cz informoval o tom, že česká hlava státu Miloš Zeman řekla v rámci nedělní diskuze na televizi Nova pravdivě 11 ze 32 faktických výroků. V devíti přípa…

 3. EU uvalila sankce na dalších 17 Severokorejců

  Společnost ·

  Evropská unie rozšířila o 17 osob seznam občanů Severní Koreje se zmrazeným majetkem a zakázaným vstupem do EU. Informaci zveřejnila v prohlášení Rada EU. Osmadvacítka…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.