Co prožilo Rusko v roce 2017?

Čekání na Putina - asi tak by se dal charakterizovat končící rok na ruské politické scéně. Přinejmenším do Mikuláše - právě 6. prosince ruský prezident Vladimir Putin před pracovníky automobilky GAZ v Nižním Novgorodu ohlásil své ano, tedy že se bude ve volbách v březnu 2018 ucházet o znovuzvolení hlavou státu na dalších šest let.

"Ano, budu kandidovat na prezidenta," řekl Putin. "GAZ za vas, GAZ za vas (GAZ stojí za vámi, GAZ je pro vás)," skandoval dav. "Jsem si jist, že s vámi se vše povede," odvětil pán Kremlu, pokládaný za jasného favorita voleb. O prezidentské křeslo bude 65letý Putin usilovat počtvrté.

O výsledku snad nikdo nepochybuje, ani možní soupeři: "věčně druhý" vůdce komunistů Gennadij Zjuganov, vůdce nacionalistů Vladimir Žirinovskij, podnikatel Boris Titov, televizní moderátorka Xenija Sobčaková s kontroverzní pověstí "ruské Paris Hiltonové" či opoziční předák Alexej Navalnyj, kterého ale úřady nechtějí do klání o Kreml pustit s odůvodněním, že byl pravomocně odsouzen. Ruští politici komentovali Putinovo oznámení kandidatury slovy jako "historický den", "jistota zítřka" či "žádné překvapení", Průzkumy slibují favoritovi hladké zvolení. Slovy jízlivého komentátora, jediná zápletka nadcházejících voleb je vyřešena.

Událostí roku ovšem bylo více, třeba Putinem ohlášené vítězství v syrském tažení s příslibem stažení (části) ruských sil. "To se voličům bude líbit," poznamenal list Vedomosti. Do svého výčtu zařadil i vyšetřování údajného ruského vměšování do amerických voleb, pokračující západní protiruské sankce (které američtí zákonodárci i přes odpor prezidenta Donalda Trumpa na konci léta ještě zpřísnili), pokračující potyčky proruských separatistů s vládními vojsky na východě Ukrajiny, odvolání skoro tuctu gubernátorů, sporný program bourání starých obytných budov - "chruščovek" - v Moskvě, návrat ruských turistů do Turecka v rámci normalizace vztahů s Ankarou či zatčení ministra hospodářství Alexeje Uljukajeva a následný soudní proces, který minulý týden v prvním kole skončil nepravomocným odsouzením někdejšího člena vláda k osmiletému vězení a pokutě.

Svou rekapitulaci roku představil třeba vyhledávač Google spolu s hudební skupinou Kasta: teroristický útok v petrohradském metru, hokejový zápas sborné s Kanadou, Spartak fotbalovým mistrem ligy, skandál okolo filmu o carevičově milence Matildě, mítinky Navalného, který dokázal na demonstrace proti korupci dostat desítky tisíc Rusů, stíhání režiséra Kirilla Serebrennikova navzdory protestům umělců doma i ve světě, úmrtí slavného barytonisty Dmitrije Chvorostovského, uragán v Moskvě, sto let od bolševické revoluce nebo další neúspěch ruského kosmického programu v podobě ztráty družice Meteor-M.

Asi by se dalo ještě přidat vyloučení ruské reprezentace kvůli dopingovým skandálům z olympiády, byť "čistí" sportovci mají možnost soutěžit pod neutrální vlajkou. Anebo mírný růst ruské ekonomiky, stále ovšem zranitelný případným propadem cen ropy na světovém trhu či prodloužením protiruských sankcí, jejichž vliv začal připouštět i Putin.

To vše spíše než bilanci připomíná katalog problémů. Až úlevně působí, že ruský vyhledávač yandex za slova roku označil digitální měnu, hračku fidget spinner a iPhone X. Co ale teď? Asi Rusům nezbude než Putina zase zvolit - a čekat další roky, podobné těm předchozím z dob Putinovy éry, na jeho nástupce.

 

Zdroj: ČTK

Co prožilo Rusko v roce 2017? Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Banky v Česku i letos potvrdily svou dobrou kondici

  Byznys ·

  Kapitálová vybavenost tuzemského bankovního sektoru zůstala výrazně nad osmiprocentním regulatorním minimem i v případě vysoce nepříznivého scénáře, který předpokládá …

 2. Jaký byl rok 2017 s Donaldem Trumpem?

  Společnost ·

  Je to již více než rok (přesně rok uplynul 8/11/17), co je Donald Trump prezidentem Spojených států amerických. Jak lze hodnotit jeho působení? Pokud se člověk prokles…

 3. Favoritem pro lednové prezidentské volby je Zeman

  Společnost ·

  V prvním kole přímé volby prezidenta by nyní vedla současná hlava státu Miloš Zeman. Ani on by však nedosáhl na nadpoloviční většinu hlasů nutnou pro okamžité vítězstv…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.