Co na vás prozradí váš pracovní stůl

Máte svůj pracovní stůl zahlcený nepřeberným množstvím věcí nebo na něm sotva leží blok a tužka? Každý kancelářský pracovník má odlišné návyky v udržování svého pracovního místa. Řada studií přitom naznačuje, že pracovní prostor může ovlivnit produktivitu nebo samotné myšlenky zaměstnance. Poradkyně pro environmentální psychologii a ředitelka britské společnosti Space Works Consulting Lily Bernheimerová popsala pět typů pracovníků podle jejich pracovních stolů. 

Bernheimerová přišla na členění díky poznatkům z výzkumu osobnosti, psychologie z oblasti životního prostředí a osobnostních rysů: extroverze, přívětivost, svědomitost, neurotismus a otevřenost vůči zkušenostem.

1. Zmatkář

Pracovní plocha zmatkářů je pokryta velkým množstvím většinou osobních věcí. Podle Bernheimerové jsou zmatkáři ve větší míře extrovertní. Jsou to rovněž příjemní kolegové. Nevýhodou je skutečnost, že jsou často zaneprázdnění. Oproti jejich méně sociálním kolegům tak nemají čas na úklid.

2. Minimalista

To, že minimalisté nemají na pracovním stole změť osobních věcí, neznamená, že nejsou extroverti. „Extrémně čisté a přehledné pracoviště neznamená, že jste introvertní,“ říká Bernheimerová BBC. Minimalisté jsou pravděpodobně svědomitější, disciplinovanější a opatrnější. Vyznačují se rovněž pracovitostí, spolehlivostí a jsou orientovaní na úspěch. Mají dobré organizační dovednosti. Pokud si ale na druhou stranu nějakým způsobem své pracovní místo neoznačí, tak mohou naznačit, že nemají v plánu na své pozici setrvat delší dobu.

3. Roztahovač

Roztahovači si nárokují své území v kanceláři. Bernheimerová pro BBC říká, že jde o více dominantnější osobnosti. Jejich osobní věci mohou rovněž zasahovat do prostorů jiných lidí. Může jít například o kabát, který si odloží na náhradní židli. Tímto způsobem si pro sebe přivlastňují více pracovní plochy.

4. Kreativec

Máte na stole sbírku knih nebo časopisů? Pyšníte se uměleckými díly, cestovatelskými fotografiemi nebo upomínkami? V tom případě budete kreativec. „Jednoduchý, elegantní a neobvyklý pracovní prostor říká lidem, že jste ve velké míře otevření,“ říká Bernheimerová. Z toho vyplývá, že se nebráníte novým zkušenostem nebo kreativním výzvám. Tento typ osoby se vyznačuje zvědavostí, extrovertností a kreativním duchem.

5. Samotář

Nerad sedíte zády ke dveřím? Necítíte se ve své kůži, pokud je vaše kancelář umístěna na rušné ulici? Samotáři mají rádi osobní prostor a nevyhledávají příliš chvíle, které je mohou rozptýlit. Interakce s ostatními lidmi jim nemusí prospívat. Občas jsou i trochu nevrlí. Vyžadují samostatnou práci. Podle Bernheimerové jsou introvertní ale na druhou stranu kreativní a produktivní. 

 

 

Zdroj: BBC, Zet

 

 

 

 

Co na vás prozradí váš pracovní stůl Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Spojené státy vyzývají Rusko k obnově LinkedInu

  Tech ·

  Spojené státy kritizují rozhodnutí ruské rozhodnutí blokovat internetové stránky sociální sítě LinkedIn. Vyzývají tak k okamžité obnově přístupu na tyto stránky. Cenzu…

 2. Apple pracuje na vývoji chytrých brýlí

  Tech ·

  Americká technologická společnost Apple pracuje na vývoji inteligentních brýlí. Produkt by měl být představen v roce 2018, napsala agentura Bloomberg s odkazem na své …

 3. V Japonsku vzniká nová „Mekka“ pro startupy

  Byznys ·

  Druhé nejmladší město Japonska Fukuoka ležící na jihu ostrova Kjúšú se uchází o titul nejpokrokovějšího města. Je totiž domovem nadějné startupové scény. V tomto příst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.