Clooney, Winfreyová a Spielberg uvolní půl milionu dolarů na omezení zbraní

Světoznámé celebrity George Clooney, Oprah Winfreyová, a Steven Spielberg v úterý oznámili, že každý z nich poskytne 500 tisíc dolarů (zhruba deset milionů Kč) na pochod za zpřísnění amerických zbrojních zákonů. Informaci ve středu zveřejnila agentura Reuters. Protestní akce, která se uskuteční 24. března ve Washingtonu, je reakcí na incident ze 14. února na floridské střední škole, kdy devatenáctiletý útočník zastřelil 17 lidí.

První finanční dar kampani za reformu zbrojních zákonů v USA oznámil herec Clooney a jeho manželka Amal, která pracuje jako obhájkyně lidských práv. Manželé rovněž uvedli, že se pochodu zúčastní.

Kromě Clooneyho, Spielberga a Winfreyové daruje na kampaň za omezení zbraní půl milionu dolarů také filmový producent Jeffrey Katzenberg.

Devatenáctiletý Nikolas Cruz minulou středu postřílel 17 lidí na škole v Parklandu legálně drženou poloautomatickou zbraní, ačkoli měl už dříve opakovaně problémy s předpisy a byl ze školy vyloučen. Od útoku studenti z této školy stále hlasitěji volají po přísnější kontrole zbraní. Mnozí poukazují na politiky, které finančně podporuje vlivná Národní asociace držitelů zbraní, a někteří tvrdě kritizovali prezidenta Donalda Trumpa pro údajnou nečinnost.

Březnová akce s názvem „Pochod za naše životy“ je jednou z mnoha událostí, které organizují američtí studenti s cílem zpřísnit zbrojní zákony. V úterý se několik desítek studentů sjelo do Tallahassee na pochod za zákaz útočných pušek.

Na sociálních sítích podporu studentské kampani vyjádřili také celebrity Justin Bieber, Lady Gaga a Cher.

Americká média uvádí , že snaha odpůrců zbrojní lobby je nejspíš marná. V Kongresu se návrh na zpřísnění zákona o držení zbraní objevil několikrát, ale scénář byl pokaždé zhruba stejný - demokraté žádali zpřísnění podmínek pro pořizování zbraní, republikáni odkazovali na druhý dodatek americké ústavy, který občanům zaručuje právo ozbrojovat se.

Podle nejnovějších zpráv ale mnozí zákonodárci připouštějí možné změny a prezident Trump chce podle Bílého domu podpořit lepší prověřování lidí kupujících zbraně. Republikány ovládaný floridský senát údajně připravuje balíček zákonů, jenž by měl snadnou dostupnost střelných zbraní omezit.

 

 

Zdroj: ČTK

Clooney, Winfreyová a Spielberg uvolní půl milionu dolarů na omezení zbraní Foto: Denis Makarenko / Shutterstock.com: George Clooney

reklama

Další články

 1. Trump plánuje zakázat úpravu pušek na samopaly

  Společnost ·

  Americká hlava státu Donald Trump v úterý uvedl, že chce v USA zakázat úpravu pušek na automatické zbraně, s nimiž lze za minutu vystřelit několik set nábojů. Bílý dům…

 2. Bitcoin dosáhl třítýdenního maxima

  Byznys ·

  Digitální měna bitcoin v úterý na lucemburské burze Bitstamp dosáhla svého třítýdenního maxima 11 722, 58 dolaru (zhruba 241 000 korun). Ve srovnání s letošním minimem…

 3. Rusko potvrdilo úmrtí a zranění vojáků v Sýrii

  Společnost ·

  V rámci bojů v Sýrii došlo k úmrtí a zranění desítky Rusů. Informaci uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. V prohlášení zveřejněném v Moskvě ale upozornilo, že mezi nim…

 4. Polská těžba v pralese porušuje unijní práva

  Společnost ·

  Rozhodnutí polských úřadů o těžbě dřeva v Bělověžském pralese na východě země je porušením unijního práva. Ve stanovisku pro unijní soud to v úterý uvedl jeho generáln…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.