Clintonová zvyšuje výdaje na reklamu, chce odrazit Sanderse

Demokratická kandidátka na úřad amerického prezidenta Hillary Clintonová se v letošním prvním čtvrtletí chystá utratit za reklamu polovinu rozpočtu své kampaně, aby odrazila útok stranického rivala Bernieho Sanderse. Ten podle průzkumů výrazně snižuje náskok Clintonové. Informovala o tom bez uvedení konkrétní částky agentura Reuters, která měla možnost do výdajových plánů nahlédnout.

Úvodní čtvrtletí letošního roku je klíčovou fází klání o stranické nominace, neboť již 1. února začínají primárky v Iowě a o týden později pokračují v New Hampshire. Vrcholem bude 1. březen, který je znám jako volební superúterý, kdy se hlasování koná v jedenácti státech USA. Tým Clintonové v rozpočtové rozvaze uvádí, že řada těchto států je velká a má nákladné reklamní trhy, proto je nutné počítat s vyššími výdaji.

Clintonová v loňském roce vybrala na svou podporu přes 112 milionů dolarů (2,8 miliardy korun), z toho 37 milionů dolarů (916 milionů korun) za poslední čtvrtletí. Zhruba 38 milionů dolarů v hotovosti bylo převedeno do rozpočtu na letošní rok.

Zpráva rovněž uvádí, že chystaná reklamní ofenziva bude stát takřka dvojnásobek toho, co Clintonová na podobné výdaje vynaložila za celý loňský rok. Současně se zvyšováním výdajů na reklamu tým někdejší první dámy USA předpokládá snížení výdajů v jiných oblastech, především na budování infrastruktury. Loni například Clintonová vyčlenila na organizaci státních kampaní 23 procent rozpočtu, v letošním prvním čtvrtletí by to mělo být 18 procent.

Dosavadní volební průzkumy pro Iowu a New Hampshire mírně favorizují vermontského senátora Sanderse, proto se očekává, že kampaň obou demokratických kandidátů se v nadcházejících dvou týdnech vyhrotí. V celoamerických průzkumech si Clintonová stále drží náskok, ten se ale z prosincových 20 procentních bodů snížil na aktuálních sedm bodů.

Vítězové stranických hlasování budou oficiálně známi na konci července, kdy rovněž začne závěrečná fáze volební kampaně před listopadovými prezidentskými volbami. Nástupce současné hlavy státu Baracka Obamy se úřadu ujme v lednu 2017.

 

 

Zdroj: ČTK

Clintonová zvyšuje výdaje na reklamu, chce odrazit Sanderse Foto: Joseph Sohm / Shutterstock.com: Demokratická kandidátka na americkou prezidentku Hillary Clintonová

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.