Cílem Číny je udržet letos ekonomický růst kolem 6,5 procenta

Cílem čínské vlády na letošní rok je dosáhnout ekonomického růstu země kolem 6,5 procenta. Stejný cíl si vláda stanovila i loni, kdy hrubý domácí produkt (HDP) nakonec vzrostl o 6,9 procenta. Po dnešním zahájení výroční schůze Všečínského shromáždění lidových zástupců (parlamentu) to prohlásil premiér Li Kche-čchiang. Pokud se podaří cíl růstu HDP splnit, bude růst v Číně patřit mezi nejvyšší na světě.

Mohlo by vás zajímat

Loni HDP překonal vládní cíl, ekonomiku však podpořily hlavně bankovní půjčky a prodej realit. Jejich růst se ale úřady snaží zbrzdit kvůli obavám z vysokého zadlužení, které již dosáhlo 270 procent HDP. To je pro rozvíjející se ekonomiku až nezvykle mnoho.

Ekonomové již dříve upozornili, že druhá největší ekonomika světa letos ztrácí dynamiku, protože vláda zvýšila snahu o zpomalení růstu zadlužení mezi podniky. Na firmy má také negativní dopad boj se znečištěním ovzduší a ochlazení realitního trhu. Premiér tentokrát ze svého projevu dokonce vypustil slova o tom, že ekonomický růst by mohl být vyšší, pokud to bude možné.

Čína také poprvé od roku 2012 snížila výhled rozpočtového deficitu na 2,6 procenta HDP z loňských tří procent. Většina analytiků očekávala, že deficit zůstane na loňské úrovni, případně bude nepatrně snížen. Nicméně analytici upozorňují, že když ekonomika roste tak silným tempem, je snížení spíše symbolickým krokem, než snahou Pekingu o kontrolu růstu dluhu. V absolutním vyjádření má dluh zůstat beze změny na 2,38 bilionu jüanů (7,7 bilionu Kč).

Li také ve svém projevu slíbil více otevřít trh a omezit přebujelý ocelářský průmysl, který způsobil obchodní napětí ve vztazích se Spojenými státy a Evropou. Vláda chce rovněž lépe regulovat finanční průmysl zasažený skandály a podpořit rozvoj elektrických aut a dalších technologií.

Čína také letos plánuje udržet stabilní kurz měny jüan a neměnný by měl být i růst objemu dovozu a vývozu. Již třetím rokem za sebou si Čína nestanovila cíl vývozu.

"Můžeme očekávat pokračující oživení globální ekonomiky, ale je zde také mnoho faktorů, které přinášejí nestabilitu a nejistotu," uvedl Li. "Politické změny ve velkých ekonomikách a jejich vedlejší dopady vytvářejí nejistotu; protekcionismus roste a geopolitická rizika jsou na vzestupu," dodal premiér. Slíbil ale, že Čína svou ekonomiku více otevře zahraničním investorů a zcela otevře svůj zpracovatelský sektor a rozšíří přístup do dalších odvětví. Bližší podrobnosti ale podle médií neposkytl.

 

Zdroj: ČTK

Cílem Číny je udržet letos ekonomický růst kolem 6,5 procenta Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Čína plánuje posílení a modernizaci armády

    Bezpečnost ·

    Čínský rozpočet na obranu vzroste oproti loňsku o 8,1 procenta, což je nejvíce za poslední tři roky. Vyplývá to podle agentury Reuters z příslušné zprávy vydané u příl…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.