CIA trvá na tom, že se Rusko snažilo ovlivnit americké volby

Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo v sobotu zopakoval dřívější stanovisko rozvědky, že se Moskva snažila ovlivnit loňské prezidentské volby v USA ve prospěch tehdejšího kandidáta Donalda Trumpa. Reagoval tak na slova amerického prezidenta po setkání s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Trump se nechal slyšet, že věří Putinovi, který jakoukoli možnost vměšování do amerických voleb odmítá.

„Ředitel stojí a vždy stál za posudkem tajných služeb z ledna 2017 s názvem: Posuzování ruských aktivit a úmyslů v nedávných amerických volbách,“ citoval web CNN prohlášení rozvědky. „Hodnocení zpravodajských služeb týkající se ruského vměšování do voleb se nezměnilo,“ pokračuje komuniké.

Donald Trump v sobotu označil obvinění ze spolupráce s ruskými činiteli s cílem ovlivnit výsledek voleb za „umělou bariéru“ vytvořenou Demokratickou stranou. „Řekl, že se rozhodně do našich voleb nevměšoval. Neudělal to , co říkají, že udělal,“ řekl Trump po setkání s Putinem na okraj summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) ve Vietnamu.

Na prezidentova slova reagoval také republikánský senátor a častý kritik Moskvy John McCain. „Z toho, že dáváte přednost slovům plukovníka KGB před názorem amerických zpravodajských služeb, není vůbec cítit 'Amerika především',“ řekl předseda branného výboru Senátu v odkazu na slova z Trumpova inauguračního projevu a na skutečnost, že Vladimir Putin pracoval pro ruskou zpravodajskou službu KGB. Putin byl kromě toho také šéfem tajné služby FSB.

Oba prezidenti se na setkání v jihovýchodní Asii navzájem chválili a Trump řekl, že je patrné, že k sobě chovají vřelé sympatie. Údajný vliv Ruska na dění v americké politice, kterým se momentálně zabývá mimo jiné tým Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) kolem zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, označil za nesmysly.

„Prezident nikoho nepřesvědčil. Chápe, že Rusové se vložili (do voleb) skrze hackerské útoky a zveřejnění emailů jeho oponentů, z čehož opakovaně během kampaně těžil,“ řekl Adam Schiff, hlavní zástupce Demokratické strany ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který napojení Trumpovy kampaně na Rusko také vyšetřuje.

 

 

Zdroj: ČTK

CIA trvá na tom, že se Rusko snažilo ovlivnit americké volby Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Santa Claus v reklamě vadí 54 procentům Čechů

    Byznys ·

    Využívání motivu Santa Clause ve vánočních reklamách vadí 54 procentům Čechů. Použití křesťanských motivů, jako jsou andělé, jesličky či pasáčci, vadí jen šesti procen…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.