Chystá se nový model financování vysokých škol, má zvýšit kvalitu vzdělávaných oborů

Ministerstvo školství pracuje na novém modelu financování vysokých škol. Měl by vést ke zvýšení kvality a zajištění podpory vzdělávání v oborech s významnou společenskou potřebností. Ve středu to uvedla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Ta se rovněž pokusí navýšit rozpočet školství v následujících třech letech o 60 miliard korun.

Změny ve financování vysokých škol mají více zohledňovat kvalitu a navazovat na loňskou novelu vysokoškolského zákona, na jejímž základě vznikl Národní akreditační úřad. K platům vysokoškolských učitelů by se podle ministryně měly v budoucnu přiřazovat kvalitativní položky. Ve financování oborů by se pak podle ní měla zohledňovat potřebnost absolventů pro společnost.

Ministryně se domnívá, že jiným financováním je třeba řešit například nedostatek lékařů nebo učitelů. „Musím důvěřovat ministerstvu zdravotnictví, že budeme potřebovat zvyšovat počty studentů na lékařských fakultách a zafinancovat je, aby měly tyto fakulty dostatek prostředků na výuku,“ řekla s tím, že se to může v budoucnu týkat i jiných profesí. Chce se zaměřit především na vytvoření kvalitních týmů pedagogů na vysokých školách a zlepšit jejich ohodnocení.

Pedagogické fakulty se podle Valachové dostaly do paradoxní situace. Růst platů učitelů v regionálním školství vede k tomu, že mnozí pedagogové z nich odcházejí na pozice ředitelů středních a základních škol, kde si finančně polepší. Problém je podle ní i v jiných oborech. „Některé obory se dostaly na hranici toho, udržet týmy pohromadě, aby tam měl vůbec kdo učit,“ poznamenala.

Na nové formě financování vysokých škol a univerzit nyní podle ministryně pracuje skupina složená z rektorů všech typů vysokých škol. Přizváni jsou partneři z odborů a zástupců zaměstnavatelů. „Nejpozději do konce května chci mít na stole reprezentací vysokých škol potvrzený návrh změn financování vysokých škol pro rok 2018,“ uvedla. Doufá, že změny by mohly platit od roku 2019.

Fungování všech zaváděných změn ve školství bude podle ní záviset na rozpočtu v dalších třech letech. Chtěla by dosáhnout navýšení 60 miliard korun. Letos ministerstvo hospodaří se 148 miliardami korun.

Věří, že vláda návrh na navýšení příští týden přijme a ministr financí Andrej Babiš (ANO) ho bude muset zohlednit ve výdajových rámcích rozpočtu na další roky.

 

 

Zdroj: ČTK

Chystá se nový model financování vysokých škol, má zvýšit kvalitu vzdělávaných oborů Foto: ČTK/Doležal Michal: Ministryně školství Kateřina Valachová

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.