Chorvatsko udělilo licence na těžbu ropy a plynu v Jaderském moři

Chorvatská vláda udělila šesti společnostem dohromady deset licencí na průzkum těžby ropy a plynu v Jaderském moři.  Licence se vztahují na celkem 29 oblastí o rozloze 1000 až 1600 kilometrů čtverečních. Vláda doufá, že těžba podpoří ekonomický růst země, která je od roku 2009 v recesi.

Sedm licencí získalo konsorcium složené z rakouské společnosti OMV a z americké Marathon Oil, dvě získala domácí společnosti INA, kterou vlastní chorvatská vláda a maďarská ropná a plynárenská skupina MOL. Jednu licenci pak má konsorcium tvořené italskou firmou Eni a britskou Medoilgas, uvedla agentura Reuters. Udělené licence jsou na pět let.

Chorvatsko doufá, že jí ropa a plyn z Jaderského moře pomohou k ekonomickému růstu. Vláda v příštích pěti letech očekává investice do průzkumu těžby 2,5 miliardy dolarů (57,5 miliardy Kč).

Místní ekologové však upozorňují, že těžba ropy může poškodit Jadran a velmi lukrativní odvětví cestovního ruchu. Podle ředitelky národní agentury pro ropu a plyn Barbary Dorićové bude strategická studie o dopadu na životní prostředí dokončena před podpisem dohody s vítěznými společnostmi v dubnu.

 

 

Zdroj: ČTK

Chorvatsko udělilo licence na těžbu ropy a plynu v Jaderském moři Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.