Chirurg B. Pomahač a čtyři další vědci získávají ocenění fondu Neuron za přínos světové vědě

Nadační fond Neuron, který založil miliardář Karel Janeček jako formu pomoci vědě a výzkumu, oznámil jména pěti vědců, kteří letos získají cenu za mimořádný přínos světové vědě. V oboru medicína cenu získal v Bostonu působící chirurg Bohdan Pomahač, jehož tým provedl před třemi lety první úplnou transplantaci tváře v USA.

Ocenění za fyziku získal profesor Jiří Bičák, který rozvíjí tradici einsteinovské teorie. Další oceněný, matematik Ivo Babuška z Texaské univerzity, patří k zakladatelům světové výpočtové matematiky.

Za přínos v oboru chemie byl oceněn v Kanadě působící akademik Jiří Čížek, který rozvinul revoluční metodu sloužící k výpočtu vlastností molekul. V oboru společenské vědy převezme cenu Neuron archeolog  Evžen Neustupný, který zakládal obor archeologie na Západočeské univerzitě a také stál u zrodu Asociace evropských archeologů.

Donátorský fond Neuron, založený matematikem Karlem Janečkem, v současnosti financují tři mecenáši spojení s brokerskou společnosti RSJ (Janeček, L. Winkler a M. Ducháček), a D. Dědek, zakladatel společnosti Jablotron. Fond uděluje tuto cenu každoročně představitelům české vědy doma i v zahraničí. 

Neuron udělil speciální cenu cestovateli Miroslavu Zikmundovi, který zasvětil celý svůj život cestování, čímž podle poroty významně obohatil lidské poznání.

Ceny budou těmto osobnostem předány během slavnostního ceremoniálu, který proběhne 11. prosince. Veřejnost se s prací oceněných vědců může seznámit na setkání ve stejný den v 10 hodin, v prostorách společnosti na podporu mladých podniků Wayra CEE na Václavském náměstí 3.   

O Cenách Neuron ve Studiu Zet hovořila projektová manažerka Nadačního fondu Neuron Hana Rezková. Záznam rozhovoru si můžete přehrát v playeru výše..

 

Zdroj: Zet

Chirurg B. Pomahač a čtyři další vědci získávají ocenění fondu Neuron za přínos světové vědě Foto: ČTK: chirurg Bohdan Pomahač, 2011

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.