Chile zkrátilo dobu, po kterou se turisté mohou zdržovat na Velikonočním ostrově

Chilská vláda zkrátila dobu, v rámci které se mohou turisté pohybovat na Velikonočním ostrově. Opatření zdůvodnila tím, že ostrov má omezené zdroje a je třeba ho chránit. Informaci zveřejnila agentura AP. V uplynulých letech ostrov na jihu Tichého oceánu, který je známý především kvůli obrovským sochám, přilákal čím dál více návštěvníků.

Od středy mohou turisté a další návštěvníci na ostrově strávit maximálně 30 dnů. Původně tato dobu činila 90 dnů. Chilský prezident Sebastián Piňera mezitím podle AP usiluje o to, aby byl ostrov přejmenován na Rapa Nui, což je název, který pro něj používají místní obyvatelé. Ostrov obývá asi 5000 lidí, z toho asi 40 procent tvoří Polynésané.

Chile ostrov vzdálený 3500 kilometrů od chilské pevniny anektovala v roce 1888.

Část Velikonočního ostrova já už nyní národním parkem, který je od roku 1995 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Proslavily ho zejména tajemné obří sochy, zvané moai. Tyto lidské postavy s velkou hlavou a bez nohou vytvořili domorodí obyvatelé ve 13. až 15. století. Původně jich bylo na ostrově zhruba 900, největší z nich měřila asi 10 metrů a vážila kolem 82 tun.

Dlouho bylo záhadou, jak tak obří sochy obyvatelé ostrova přemisťovali. Jednu z možností ověřil v roce 1986 přímo na ostrově po boku norského cestovatele Thora Heyerdahla český technik Pavel Pavel. "Rozhýbal jsem je ze strany na stranu, podobně jako chodil golem v Císařově pekaři," vysvětlil Pavel svou metodu.

 

 

Zdroj: ČTK

Chile zkrátilo dobu, po kterou se turisté mohou zdržovat na Velikonočním ostrově Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Biden by v příštích volbách porazil Trumpa

  Společnost ·

  Bývalý americký viceprezident Joe Biden by v případě své kandidatury pravděpodobně v prezidentských volbách za dva roky porazil dosavadní hlavu státu Donalda Trumpa. P…

 2. Huawei předstihl Apple v prodeji smartphonů

  Byznys ·

  Čínská firma Huawei se stala novou dvojkou v prodeji chytrých telefonů. Předehnala tak americkou společnost Apple. V rámci letošního druhého čtvrtletí prodala 54,2 mil…

 3. Škodovce klesl provozní zisk na 21 miliard korun

  Byznys ·

  Automobilce Škoda Auto v prvním pololetí klesl provozní zisk meziročně o 4,5 procenta na 821 milionů eur (21 miliard Kč). Negativní vliv na výsledek měly směnné kurzy …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.