Chemik budoucnosti bude muset být i zdatným informatikem

Většinu informací o našem světě získáváme pomocí světla. Světlo ale také dokáže molekuly měnit, mluvíme pak o fotochemických reakcích. Dalo by se říci, že fotochemické reakce najdeme doslova všude. Světlo žene naši planetu a většina energie má svůj původ právě ve světle. „Ale nemusíme chodit tak daleko, fotochemickou reakcí je například i zvětrávání piva,“ přiblížil v pořadu Neuron Future s nadsázkou profesor Petr Slavíček, který za přínos svému oboru, chemii, získal před pár dny Cenu Neuron pro mladé vědce. Tu každý rok uděluje stejnojmenný nadační fond českým vědcům do 40 let za vynikající vědecké výsledky a jako povzbuzení pro další vědeckou práci. 

Tým profesora Slavíčka, který pracuje na rozhraní chemie, fyziky a počítačové vědy, si klade otázku, jak lze pomocí vhodně zvoleného záření řídit hmotu. Cestou k zodpovězení jsou mu simulace, které poskytující detailní pohled na ultrarychlé děje, které v molekulách vyvolává vhodně zvolené světlo nebo rentgenové záření. 

„Skrze mechaniku mikrosvěta se snažíme o chemii světla zjistit co nejvíce, abychom mohli vyvíjet nové metody a aplikovat je v nejrůznějších oblastech,“ uvedl v rozhovoru pro rádio Zet. Jednou z nich je například chemie atmosféry, kdy světlo v atmosféře nastartuje obrovské množství důležitých reakcí. Základní oblastí výzkumu, kterému se nyní jeho tým věnuje, je ale chemie vyvolaná velmi energetickým rentgenovým zářením. „Přišli jsme například na to, jak si molekuly vyměňují energii, a víme i to, jak reagují. Dovedu si představit využití například v oblasti biomedicíny, kdy budeme jednou schopni na dálku zničit molekulu nebo uvolnili nějakou aktivní látku.“ V tuto chvíli se však tým profesora Slavíčka soustředí na využití nově objevených jevů coby nové spektroskopické techniky.

Dle Slavíčka sledujeme „čtvrtou průmyslovou revoluci“ spojenou nedílně s virtualizací i v chemii: „Věřím, že experimentální chemik bude za 20 let většinu experimentů řídit na počítači. Počítačová chemie nenahradí experimenty, ale tvrdím, že chemik budoucnosti bude muset být mimo jiné i informatikem,“ dodal chemik a popularizátor vědy.

 

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia Zet, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

 

Zdroj: Zet

Chemik budoucnosti bude muset být i zdatným informatikem Foto: Profesor Petr Slavíček převzal Cenu Neuron od profesora Pavla Hobzy; Zdroj: Jan Kolář

reklama

Další články

 1. Reorganizace policie se odloží o měsíc

  Společnost ·

  Chystaná reorganizace policie se odloží ze začátku července na začátek srpna. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na úterním mimořádném jednání Bezpečnostní rady stát…

 2. Prolamování ledů: Erdogan napsal dopis Putinovi

  Společnost ·

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan napsal svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi dopis, ve kterém vyjadřuje naději na zlepšení vzájemných vztahů. Médiím to řek…

 3. Zdeněk Altner volá po rozpuštění ČSSD

  Společnost ·

  Bývalý advokát Zdeněk Altner podal kvůli sporu s ČSSD podnět k rozpuštění či pozastavení činnosti strany. Svůj dopis adresoval vládě, po níž požaduje, aby jeho případ …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.