Cestovnímu ruchu se loni dařilo, pokračoval v prudkém růstu

Cestovní ruch v loňském roce pokračoval v silném růstu a sedmým rokem za sebou překonal globální ekonomický růst. Na globálním hrubém domácím produktu se sektor loni podílel 10,4 procenty a bylo zde 313 milionů pracovních míst. Na globální zaměstnanosti tak měl cestovní ruch podíl 9,9 procenta, což znamená, že jedno z deseti pracovních míst na světě je v turistice. Vyplývá to ze zprávy o ekonomickém dopadu cestovního ruchu, kterou zveřejnila Světová rada pro cestování a turistiku (WTTC).

Cestovní ruch loni vzrostl o 4,6 procenta, což bylo mnohem více než celosvětová ekonomika, která stoupla o tři procenta. Turistika svým růstem také překonala všechny další sektory. V letošním roce však čeká WTTC zpomalení růstu cestovního ruchu na čtyři procenta. Důvodem jsou vyšší ceny ropy a letenek, ale také očekávané zvýšení úroků v USA a Británii.

„Rok 2017 byl rekordním rokem pro sektor cestování a turistiky,“ uvedla prezidentka a ředitelka WTTC Gloria Guevaraová. Upozornila zvláště na zvýšení výdajů díky rostoucí důvěře spotřebitelů, oživení na trzích v severní Africe a Evropě, na které měl předtím dopad terorismus, a pokračující růst výjezdů turistů z Číny a Indie.

Celkem loni vzniklo v cestovním ruchu sedm milionů pracovních míst. Jedno z pěti nově vzniklých míst tak bylo loni v cestovním ruchu. Na globálním vývozu měl loni cestovní ruch podíl 6,5 procenta, z toho 28,8 procenta na vývozu služeb, a na investicích 4,5 procenta.

Výhled pro cestovní ruch na příštích deset let nechala WTTC beze změny. Průměrný roční růst má činit 3,8 procenta.

Guevaraová rovněž upozornila, že v některých regionech začal být letos patrný odpor vůči turismu. Nadměrný počet turistů ohrožuje péči o památky, zatěžuje infrastrukturu, má negativní dopad na zkušenosti cestujících, ale je zátěží i pro místní obyvatele. Negativní reakce vůči cestovnímu ruchu a turistům byly loni patrné zvláště v evropských destinacích, jako Barcelona a Benátky, napsala agentura AP.

 

 

Zdroj: ČTK

Cestovnímu ruchu se loni dařilo, pokračoval v prudkém růstu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.