reklama

„Čeština je limitující faktor, proč chatboti nejsou v Česku tak rozšíření,“ říká Novák z Datasys

Chatboti představují umělou komunikační entitu. Jde o nejnovější technologii, kterou společnosti využívají pro komunikaci se svými zákazníky. V tuzemsku představuje zatím zásadní problém čeština. Vedoucí rozvojových projektů společnosti Datasys Martin Novák na rádiu Zet řekl, že jde o limitující faktor. Situace by se měla ale v blízké době zlepšit. 

Mohlo by vás zajímat

Chatboti představují podle Nováka poměrně novou technologii, jež objevila světlo světa koncem roku 2015. Největší rozkvět zaznamenala v březnu roku 2016. Tou dobou Facebook oznámil integraci nové technologie do svých služeb.

„Tím pádem se dostáváme do situace, kdy chceme technologie umělé inteligence pro chatovací nástroje. To znamená Facebook Messenger, Whatsapp, Viber a podobné nástroje,“ řekl Novák na rádiu Zet.

Chatbot se prakticky chová jako umělý člověk. Odpovídá na dotazy, které se dají automatizovat, jsou jednoduché a reakce na otázku může být flexibilní. Výhodou je, že chatboti jsou schopni odpovídat sedm dní v týdnu v jakýkoli čas. Problémem je skutečnost, že využívají znalostní bázi. Jejich kapacita tak není neomezená. Podle Nováka se tak nedá hovořit o tom, že jde o umělou inteligenci, jež by byla schopna člověku odpovědět na jakoukoli otázku.

Nejinteligentnějšího chatbota mají holandské aerolinie 

Nejznámějšího chatbota současnosti vlastní podle Nováka nizozemské aerolinie KLM. Ty jej do portfolia vlastních služeb začlenily v roce 2016. Klient pak může ke komunikaci s aerolinkami využívat pouze aplikaci Facebook Messenger.

„Máte například problém s tím, že potřebujete speciální jídlo. Napíšete jim to, chatbot je na to nastaven. To znamená, že si přes něj můžete zvolit jídlo, můžete si přes něj zvolit sedačku. Dokonce přes něj můžete přebookovat let a samozřejmě to funguje i zpětně. V okamžiku, kdy je nějaká změna letového plánu nebo nějaký problém, tak oni jsou schopni vás okamžitě oslovit, navrhnout vám změnu a celé to v jejich systémech zprocesovat,“ řekl Novák.

Největší limity v tuzemsku s ohledem na chatboty představuje náš rodný jazyk. Čeština totiž přináší dvojsmysly a další složité výrazy, které jsou někdy velice složité i v rámci běžné lidské mluvy.

„Pracujeme na tom a myslím si, že světoví výrobci typu IBM, Microsoft, kteří vytvářejí základní a kognitivní rozhraní pro interakci s chatbotem, by měli ve druhé polovině roku vyjít s nějakou větší aktualizací. Takže si myslím, že bychom se v tomto směru mohli posunout trochu dál a víceméně pro občany by bylo těžší poznat, zdali komunikují s chatbotem nebo s reálným člověkem,“ informoval Novák.

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s vedoucím rozvojových projektů společnosti Datasys Martinem Novákem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

„Čeština je limitující faktor, proč chatboti nejsou v Česku tak rozšíření,“ říká Novák z Datasys Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Mall.cz přišel o 750.000 hesel starších účtů

  Byznys ·

  Internetovému obchodu Mall.cz odcizili hackeři údaje až k 750.000 starších uživatelských účtů. Firma se proto rozhodla část hesel vymazat, aby zabránila jejich zneužit…

 2. Skončí Barcelona jako Benátky?

  Společnost ·

  Mnoho Španělů je čím dál víc frustrováno armádou turistů, kteří berou útokem centra měst, narušují život obyvatel a zatěžují místní zdroje. V roce 2016 navštívilo Špan…

 3. Harvey v Texasu způsobil smrt i rozsáhlé záplavy

  Společnost ·

  Americký stát Texas o víkendu zasáhl hurikán Harvey, který způsobil nejméně dvě úmrtí. Hurikán již během soboty zeslábl v pouhou tropickou bouři, Texas se ale nadále p…

 4. Harvey si vyžádal v Texasu už dvě oběti

  Společnost ·

  Hurikán Harvey, který se v sobotu už změnil v tropickou bouři, si v americkém státě Texas vyžádal nejméně dvě oběti a 14 osob bylo zraněno. Na 300.000 lidí se ocitlo b…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.