reklama

Čeští vědci objasňují proces vzniku rakovinných buněk

Rakovina patří celosvětově k nejčastějším příčinám úmrtí. Zhoubné nádorové buňky přitom vznikají v několika vývojových krocích z relativně neškodné přednádorové buňky. Nejpoužívanější metodou boje proti rakovinným onemocněním je stále chemoterapie a ozařování, kdy se poškodí DNA rychle se dělících nádorových buněk a ty následně umírají. Tento způsob léčby ale postihuje i zdravé buňky, proto se vědci po celém světě snaží přijít na to, jak proti neřízenému růstu buněk bojovat jiným způsobem. 

Další díly pořadu

 „V současné době je hlavním trendem nádory typizovat. K tomu se používají molekulární indikátory, které pomáhají předpovědět, jaký lék a v jakém množství použít a určí i vhodné načasování. Nadějným trendem je používání protinádorových protilátek a vakcín, kdy se využívá buněk imunitního systému daného pacienta. To restartuje schopnost organismu rozpoznat nádorové buňky a odstraňovat je. Rozvoj sekvenačních technik také umožňuje přesně identifikovat, jaké mutace nádor daného pacienta obsahuje, a navrhnout protinádorovou léčbu pacientovi přímo na míru,“ řekla v rádiu Zet doktorka Jana Dobrovolná z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky, která se ve svém výzkumu zabývá procesem vzniku rakovinných buněk. Cílem skupiny vedené profesorem Bartkem je pochopit, jakým mechanismem se z normální buňky stává buňka nádorová a zjistit, jak odebrat rakovinným buňkám schopnost opravovat poškozenou DNA.

 

Doktorka Dobrovolná se zaměřuje na genetické změny způsobené tvorbou RNA:DNA hybridů, takzvaných R-smyček, které přispívají k přerodu přednádorových buněk v buňky plně maligní. V rámci svého výzkumu vyvinula unikátní metodu, která umožňuje R-smyčky izolovat a identifikovat proteiny, které se podílejí na jejich metabolismu. „Molekulární biologové zjistili, že i v přednádorových buňkách je vysoká hladina DNA poškození, aniž by se použila chemoterapie nebo ozařování. Tyto buňky s poškozenou DNA přežívají díky tomu, že využijí systém buněčné odpovědi na DNA poškození a opraví se,“ upřesňuje doktorka Dobrovolná a dodává: „Právě R–smyčky jsou jednou z možných příčin přispívajících k pozorovanému DNA poškození, protože způsobují zastavení replikace, tedy procesu nezbytného pro zdvojení DNA a růstu buněk, a vedou k produkci chyb v lidském genomu.“

 

Výzkum, na který získala doktorka Dobrovolná od Nadačního fondu Neuron takzvaný Neuron Impuls, tedy finanční podporu ve výši jednoho milionu korun, může odhalit nové biomarkery přednádorových lézí a usnadnit tak jejich včasné rozpoznání.

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia ZET, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu. Celý rozhovor s doktorkou Dobrovolnou si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Čeští vědci objasňují proces vzniku rakovinných buněk Foto: Neuron Impuls - Jana Dobrovolná

reklama

Další články

  1. Fiat Chrysler zaplatí v USA rekordní pokutu

    Byznys ·

    Americké úřady udělily automobilce Fiat Chrysler rekordní pokutu ve výši 105 milionů dolarů. Důvodem jsou chyby při svolávání vozů k opravám. Podle BBC tak mohla firma…

  2. Skotové chtějí další referendum o samostatnosti

    Společnost ·

    Vhledem k politice britského premiéra Davida Camerona je nové referendum o nezávislosti Skotska nevyhnutelné. Prohlásil to jeden z nejváženějších představitelů skotský…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.