„Cesta k archeologickému objevu je velmi dlouhá,“ říká přední český egyptolog M. Bárta

Čeští egyptologové se dlouhodobě drží v žebříčku významných objevů na předních místech. V posledních měsících k nim přidali hned dva. Objev hrobky královny matky v Abúsíru následoval unikátní nález člunu, který pochází přibližně z 27. století před Kristem. Expedice Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty univerzity Karlovy se navíc umístila v žebříčku deseti nejvýznamějších objevů, který vyhlašuje britská organizace Heritage Daily, na třetím místě. 

Mohlo by vás zajímat

„Ve Velké Británii je to médium, které je respektované, nicméně soukromé a podobné žebříčky se dělají i ve Spojených státech, ale s důrazem na americkou archeologii. Já bych se tedy zdráhal to k něčemu přirovnávat,“ reagoval na umístění v žebříčku ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta. Zároveň ale přiznal, že je to jakési zadostiučinění. K učinění archeologického objevu totiž podle něj vede dlouhá cesta.

Lidé, kteří s archeologií nikdy nepřišli do styku, si takový proces často představují velmi romanticky. Bárta na rádiu Zet ale upozornil, že se jedná o dlouhodobý proces, nežli o záležitost několika minut. „Když výzkum plánujete od stolu, tak musíte znát historii místa, staré publikace, musíte zanalyzovat data, které jsou k dispozici. To dohromady vám skládá podkladový materiál pro rozhodnutí, kde chcete pracovat,“ řekl. Přípravy pro práci v oblasti zvané Abúsír trvaly podle Bárty minimálně rok a další 2 až 3 roky bude probíhat vyhodnocování nálezů.

Na pyramidovém poli v Abúsíru působí čeští archeologové už od 70. let. „Tehdy jsme požádali o takzvanou koncesi. Tedy o povolení, které vám umožňuje na určitém místě pracovat,“ přiblížil Bárta. Právě na tomto území našla česká expedice začátkem roku hrobku královny Chentkaus III. z období 5. dynastie, která se datuje kolem 25. století před Kristem. K ní se přidal před pár týdny i další nález, konkrétně člun, který pochází přibližně z 27. století před Kristem.

„Ta loď patří k hrobce postavené vysokým hodnostářem té doby, jehož jméno neznáme, protože výzdoba hrobky byla zničena již ve starověku,“ popisoval nález Bárta. Člun podle něj měří více než 18 metrů a je z cedrového dřeva. „Pokud se nám podaří všechny technikálie, tak zhruba za měsíc by měla začít další expedice, která bude mít mimo jiné za cíl zcela prozkoumat tento člun,“ osvětlil egyptolog plány do budoucna.

 

 

Celý rozhovor s ředitelem Českého egyptologického ústavu Miroslavem Bártou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

„Cesta k archeologickému objevu je velmi dlouhá,“ říká přední český egyptolog M. Bárta Foto: ČTK/Šupová Tereza

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.