reklama

„Český svaz včelařů se dlouhodobě nestará o svůj majetek,“ říká předseda včelařského spolku

Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila v medu dodávaném na trh společností Včelpo přítomnost antibiotik. Firma přitom patří Českému svazu včelařů. Podle předsedy Včelařského spolku pro Mladou Boleslav Leoše Dvorského není kauza ničím překvapivým. Dvorský na rádiu Zet řekl, že Český svaz včelařů dlouhodobě zanedbává svůj majetek. Problém je podle Dvorského v systému a špatném vedení svazu. 

Mohlo by vás zajímat

„Do Včelpa se dostal med, který někdo vykoupil a dovezl pravděpodobně ze zahraničí, protože u nás se antibiotika používat nesmějí. Léčiva se tedy do výrobků dostala z dovozového medu, který někdo deklaroval jako med od českých včelařů,“ vysvětluje Leoš Dvorský, jak podle něj došlo k pochybení, na které přišla potravinářská inspekce. Dvorský je předsedou Včelařského spolku pro Mladou Boleslav, který se před rokem od celorepublikového svazu odštěpil.

Dvorský připouští, že v posledních pěti letech bylo v České republice medu méně. Loňský rok označil dokonce za katastrofální. „Proto se asi Včelpo rozhodlo dovézt med ze zahraničí, aby naplnilo nějaký svůj byznys plán, který pravděpodobně na Českém svazu včelařů nikdo ani neviděl,“ řekl. Hlavní problém vidí Dvorský právě v tom, že se vedení Českého svazu včelařů o své hospodaření nestará. „Místo aby se současné vedení pokusilo o to, aby se svaz obrodil, tak připravilo stanovy, které říkají že se ze základních organizací stanou takzvané pobočné spolky a bude se na ně pohlížet jako by neměly žádnou historii,“ vysvětlil Dvorský.  

Včelařství v České republice přitom prochází obrodou. Počet včelstev v tuzemsku od roku 2010 vzrostl o více než 14 procent a chovatelská základna se omlazuje. „Vidím, že na včelařinu se dávají lidé, kteří jsou hodně vytížení a chtějí si u těch včel odpočinout. Myslím si, že se lidé tak mají potřebu přiblížit přírodě,“ řekl Dvorský.

 

Celý rozhovor s Leošem Dvorským o kauze Včelpo a včelařství obecně si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Český svaz včelařů se dlouhodobě nestará o svůj majetek,“ říká předseda včelařského spolku Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.