reklama

Český projekt chce zlepšit registraci obětí během hromadných katastrof

Čeští výzkumníci vyvíjejí systém, který by zlepšil dosavadní metodu označování obětí během hromadných katastrof. Podle současných pravidel se během záchrany zranění označují papírovými visačkami. Systém vytvářený týmem vědců z ČVUT roztřiďování zraněných usnadní pomocí tzv. RFID štítků, které se běžně používají například k označování knih.

Mohlo by vás zajímat

Papírové visačky s barevným kódováním zranění jsou během záchranných prací v současnosti mezinárodním standardem, podporovaným OSN. Tým českých vědců pracuje na inovaci, která by využila RFID štítků, které, stejně jako např. čárové kódy, slouží k bezkontaktní komunikaci na krátkou vzdálenost. RFID štítky se používají například k označení a zabezpečení knih v knihovnách nebo v knihkupectvích.

RFID technologie umožňuje určovat nebo katalogizovat předměty nebo osoby, na kterých je štítek s čipem umístěn. Je stále více využívána jako nová generace čárových kódů.

Tato technologie má podle projektu ČVUT usnadnit i organizaci zásahů během záchranných prací v oblastech zasažených zemětřesením, tsunami nebo jiné živelní katastrofy. Lukáš Vojtěch, vedoucí laboratoře radiofrekvenční identifikace Fakulty elektrotechnické ČVUT, věří, že za rok bude mít jeho výzkumný tým finální řešení.

Podle Vojtěcha je systém už testován v simulovaných venkovních situacích.

„Testovali jsme ho tady v Praze na Vypichu na volném prostranství a výsledky byly poměrně zajímavé," řekl Vojtěch v rozhovoru pro Studio Zet.

Při testech se v oblasti 400 x 400 m podařilo lokalizovat štítkem označenou osobu s přesností 1,6 m. Úkolem výzkumníků je v nadcházejícím období vylepšit výsledky na přesnost pod 1 m.

Výzkum probíhá s finanční podporou Ministerstva vnitra ČR a bezpečnostního výzkumu ČR. Vědci očekávají, že projekt bude v budoucnu výdělečný.

„Rozhodně nepůjde o výzkum do šuplíku, to nemáme rádi," řekl Vojtěch. „Takže plánujeme komerční nasazení."

Vojtěch předpokládá dohodu se sériovým výrobcem a využití systému nejen pro potřeby disaster managementu, ale například i v logistice.

Český projekt chce zlepšit registraci obětí během hromadných katastrof Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.