reklama

Česká vědkyně je hvězdou hmotnostní spektrometrie. Získala grant ve výši 43 milionů korun

Je jednou z nejtalentovanějších českých vědkyň, o které se mluví i za hranicemi České republiky. Přestože je jí pouze 41 let, už přebírá jednu cenu za druhou – je laureátkou Hlávkovy ceny, Ceny L’Oreal a ceny Učené společnosti. V roce 2014 získala Cenu Neuron pro mladé vědce a jako první Češka v historii převzala ve Vídni Cenu Ignaze L. Liebena za výsledky výzkumu v oblasti fyzikální organické chemie. 

Mohlo by vás zajímat

Nyní se jí podařilo to, co doposud nikomu jinému v České republice – už podruhé ji Evropská výzkumná rada podpořila grantem za desítky milionů korun. Řeč je o vedoucí katedry organické chemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, profesorce Janě Roithové, která je hvězdou ve výzkumu potenciálu hmotnostní spektrometrie. „Hmotnostní spektrometrie se zabývá vážením molekul. Ty s ohledem na jejich malou velikost nelze vážit na vahách, proto je převádíme do vakua a nabijíme je, aby získaly náboj. Tento náboj umožní pohyb molekul v elektrickém poli, podle kterého zpětně odvodíme jejich hmotnost,“ upřesnila Roithová na rádiu Zet v rozhovoru pro pořad Neuron Future. „Jedná se o metodu, které se původně věnovali teoretičtí fyzikové, dnes se používá při kontrole potravin, kontrole ovzduší, ale například i při detekci metabolických poruch,“ dodala.

Chemička, která nedávno pro svůj tým získala takzvaný konsolidační grant ve výši 1,6 milionu eur, tedy přibližně 43 milionů korun, hledá ve výzkumu odpovědi na otázky, kam se hmotnostní spektrometrie může dále vyvíjet. „Snažíme se vyzkoumat nové způsoby, jak bychom mohli molekuly popsat. Nyní je velkým trendem propojovat různé metody – na úrovni hmotnostní spektrometrie se například snažíme najít souvislosti mezi vážením molekul a jejich tvarem. V zásadě se tedy jedná o velmi akademický výzkum, který hledá nové metody,“ řekla.

Roithová se kromě toho aktivně zajímá i o postavení žen ve vědě. Nejrůznější statistiky a studie totiž ukazují, že je jich je zoufale málo: „Měl by existovat systém, který ženám umožní se vědě věnovat. Věda je totiž stále mužský svět, ve kterém se ženy špatně prosazují. O diskriminaci se ví a vyspělý svět s ní bojuje. U nás si však naprostá většina lidí takovou diskriminaci, byť nevědomou, odmítá přiznat. A je na čase to začít řešit,“ dodala.

 

Česká vědkyně je hvězdou hmotnostní spektrometrie. Získala grant ve výši 43 milionů korun Foto: Jana Roithová je laureátkou Ceny Neuron pro mladé vědce/ Zdroj: Jan Kolář

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.