reklama

Češi mají největší zájem o vozy SUV, alternativní pohony prozatím pokulhávají

Češi mají ve velké míře zájem o vozy SUV. V tomto směru se podle tajemníka Svazu dovozců automobilů Josefa Pokorného vyrovnáváme evropskému trendu. Zatím se ale podle něj nedaří vozům s alternativním pohonem. U automobilů na LPG, CNG a elektřinu se tak dostáváme ke dvěma procentům. Zájem o benzinové vozy naopak dosahuje 54,5 %.

Mohlo by vás zajímat

Zájem o vozy SUV se loni razantně zvyšoval. Tato skutečnost se přitom odráží i v prvních měsících letošního roku. „S těmi SUV jsme se dostali těsně na úroveň dalších tříd, jako jsou nižší střední třída, která do té doby dominovala.  V letošním roce dokonce za první dva měsíce už SUV vedou se 23 procenty. Následují je nižší střední třída a malá vozidla. V loňském roce tomu tak nebylo. Tam byl ještě nějaký zájem o MPV, který strmě klesá a právě se přesouvá do skupiny SUV,“ řekl na rádiu Zet Pokorný.

Podle jeho slov se ale prozatím nedaří alternativním pohonům. Vláda přitom vyhlásila, že chce mít do roku 2030 v Česku zhruba desetinu vozů na alternativní pohon. Z tohoto pohledu lze očekávat, že ke zvyšování zájmu o tyto vozy bude docházet. Otázkou je, o jaký skok půjde. „Myslíme si, že ambice je skutečně hodně vysoká. Skutečná čísla budou trochu nižší. Počítá se tady s velkým nárůstem. Přece jenom desetina na alternativní pohon je vysoké číslo,“ informoval Pokorný.

V současnosti dominují stále benzínové automobily, které představují 54,5 procent trhu. Poté následuje nafta a alternativní paliva. LPG, CNG a elektřina dosahují podílu dvou procent. Samotná vozidla na elektrický pohon se pak podle Pokorného pohybují hluboko pod jedním procentem.

Zveřejněná data o prodeji aut v Česku za první dva měsíce roku 2017 navázala na velmi dobré výsledky z roku 2016. Za období leden až únor 2017 vzrostly v porovnání s loňským rokem registrace ve všech kategoriích silničních motorových vozidel s výjimkou nákladních automobilů.

 

 

Článek obsahuje úryvky z rozhovoru s tajemníkem Svazu dovozců automobilů Josefa Pokorného. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Češi mají největší zájem o vozy SUV, alternativní pohony prozatím pokulhávají Foto: ČTK/Fotobanka ČTK/Fluger René

reklama

Další články

  1. Warholův portrét Maa jde do aukce v Hongkongu

    ·

    Obraz popartového umělce Andyho Warhola, který ztvárňuje předsedu Komunistické strany Číny Mao Ce-tunga, bude 2. dubna vydražen na aukci v Hongkongu. Očekává se, že by…

  2. Tesla shání 1,15 miliard dolarů na Model 3

    Byznys ·

    Americký výrobce elektromobilů Tesla ve středu uvedl, že plánuje zvýšit kapitál o 1,15 miliard dolarů (29 miliard korun). Další finanční injekci firma potřebuje na roz…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.