Ceny vody se budou zvyšovat. Česká vodovodní infrastruktura je zanedbaná

Vzhledem k nekvalitní infrastruktuře vodovodního potrubí v České republice mohou lidé očekávat zvyšování cen vodného a stočného. Na rádiu Zet to řekl ředitel Sdružení vodovodů a kanalizací Oldřich Vlasák. Přestože Češi utratí ročně za vodu 30 miliard korun, jen zlomek z těchto peněz jde do oprav nebo na budování kanalizací. Více než 40 procent ze sumy jde státu na daně. Na opravu nedostačují ani peníze z dotací Evropské unie.

Z více než 30 miliard, které dají ročně čeští občané za vodu, jde na rekonstrukci potrubí zhruba 10 miliard korun. Podle Vlasáka je to ale méně, než je potřeba. „Vzhledem k zanedbané infrastruktuře bychom potřebovali investovat zhruba 20 miliard korun,“ řekl ředitel Sdružení vodovodů a kanalizací na rádiu Zet. Důvodem je velmi nekvalitní a zanedbaná infrastruktura, která byla budována mezi šedesátými a sedmdesátými léty.

O tom, že ne všechny peníze, které se na vodném a stočném vyberou, jdou zase zpátky do vody, svědčí i fakt, že státu se z vybrané částky podle Vlasáka odvede až 41 procent. „Na daních, na poplatcích vodného a stočného a tak dále,“ řekl. Právě odtud by se přitom podle Vlasáka mohly vzít peníze na opravy. „Například DPH na vodu je u nás 15 procent. Jsou státy, kde se DPH na vodu neplatí, nebo je výrazně nižší,“ uvedl. Vlasák nicméně uvedl, že poplatky hlavním problémem nejsou. Podle něj je cena vody v Česku stále ještě poměrně levná.

Dalším místem, kde lze sehnat peníze na obnovu vodovodní infrastruktury, se jeví fondy Evropské unie. Ani ty ale podle Vlasáka nejsou dostačující. „V minulém období šlo z evropských fondů, které za dohromady 5 let čítaly 750 miliard korun, pouze 18 procent do životního prostředí…Ty zdroje se pro stávající období snížily a to znamená, že těch peněz z evropských fondů do vodárenské infrastruktury bude výrazně méně. Přesná čísla ale nejsem schopen uvést,“ řekl.

Jediným způsobem, kde lze vybrat více peněz, tak zůstávají samotní spotřebitlé. „Jelikož jsou jediným zdrojem ty poplatky, tak to znamená případné přikročení k navýšení vodného a stočného,“uvedl Vlasák.

 

 

Celý rozhovor s ředitelem Sdružení vodovodů a kanalizací Oldřichem Vlasákem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Ceny vody se budou zvyšovat. Česká vodovodní infrastruktura je zanedbaná Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.