Ceny v průmyslu a zemědělství meziročně klesly

Ceny průmyslových výrobců v březnu meziročně klesly o 2,9 procenta, zejména kvůli opětovnému zlevnění koksu, ropných produktů a chemických látek. Ceny zemědělských výrobců se proti loňskému březnu snížily o 9,9 procenta, klesaly například ceny brambor, čerstvé zeleniny, ovoce a olejnin. Podle Českého statistického úřadu v únoru klesaly meziročně i ceny u vyváženého zboží a to o 0,7 procenta. O 1,9 procenta se snížily také ceny zboží z dovozu.

V meziměsíčním srovnání ale ceny průmyslových výrobců po šesti měsících poklesu vzrostly, a to o půl procenta. Nejrychleji se zvyšovaly ceny koksu a ropných produktů. Ceny zemědělských výrobců ve srovnání s únorem klesly o 0,4 procenta, zlevňovaly mléko, drůbež a ovoce.

Ceny stavebních prací se meziměsíčně zvýšily o 0,2 procenta, stejně jako ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví. Proti loňskému roku stavební práce zdražily o 0,9 procenta, materiál a výrobky o 0,2 procenta.

Ceny služeb se meziměsíčně zvýšily o 0,6 procenta. Zdražily například reklama a průzkum trhu. Ve srovnání z loňským březnem se ceny za služby nezměnily. Rostly ceny za poštovní a kurýrní služby, zlevnily naopak informační služby nebo architektonické a inženýrské služby.

Ceny v zahraničním obchodu v únoru meziročně klesly, u vyváženého zboží se snížily o 0,7 procenta a u dováženého o 1,9 procenta. Pokles ovlivnilo zejména zlevnění vyvážených chemikálií a dovážených paliv. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Ceny klesly i v meziměsíčním srovnání, u vývozu o 0,6 procenta a dovozu o 0,4 procenta.

Ceny zahraničního obchodu meziročně klesly i v lednu, poprvé po 13 měsících růstu se snížily už loni v prosinci. Proti lednu únorový propad mírně zrychlil, v prvním měsíci roku činil pokles cen vývozu 0,4 procenta a dovozu 1,7 procenta.

Vývozní ceny v meziročním srovnání ovlivnilo především zlevnění chemikálií o sedm procent. Vedle toho se snížily ceny minerálních paliv o 11,2 procenta. Zlevnily i ostatní suroviny a potraviny, naopak zdražily polotovary a stroje a dopravní prostředky.

V dovozu klesly ceny minerálních paliv o 25,4 procenta. Dolů šly i ceny ostatních surovin a chemikálií. Největší růst cen ČSÚ zaznamenal u průmyslového spotřebního zboží, strojů a dopravních prostředků a u polotovarů.

 

Zdroj: ČTK

Ceny v průmyslu a zemědělství meziročně klesly Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.