Ceny ropy znovu klesají, propadly se o šest procent

Ceny ropy se propadly zhruba o šest procent. Reagovaly tak na zprávy o pokračujícím růstu zásob této suroviny ve Spojených státech a o stoupající těžbě v Saúdské Arábii, píše agentura Reuters.    

Úřad pro energetické informace (EIA), který působí při americkém ministerstvu energetiky, oznámil, že zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o 10,9 milionu barelů. To představuje největší týdenní nárůst od roku 2001.

Cena severomořské ropy Brent reagovala poklesem o více než 3,5 dolaru a uzavřela na 55,55 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI zlevnila rovněž o 3,5 dolaru na 50,42 dolaru za barel poté, co v úterý uzavřela na nejvyšší úrovni v letošním roce.

Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu a přírodních zdrojů Alí Ibráhím Nuajmí v úterý uvedl, že těžba ropy v Saúdské Arábii v březnu stoupla na rekordních 10,3 milionu barelů denně. Dodal, že produkce se pravděpodobně bude dál držet v blízkosti deseti milionů barelů denně.

Ministr rovněž uvedl, že Saúdská Arábie je připravena učinit opatření na podporu cen ropy, ale pouze v případě, že se k tomuto úsilí připojí rovněž těžaři stojící mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC). Saúdská Arábie je největším exportérem ropy na světě a klíčovým členem kartelu OPEC.

 

Zdroj: ČTK

 

Ceny ropy znovu klesají, propadly se o šest procent Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.